Koty jako obligatoryjni mięsożercy potrzebują bogatej w mięso diety, która zapewni im odpowiednią ilość białka, tłuszczów, witamin i minerałów. Kluczowe jest jednak nie tylko, ile mięsa jest w karmie, ale także jakie to mięso. Dowiedz się, ile mięsa powinna zawierać karma dla kota.
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego kot to bezwzględny mięsożerca,
- jakie składniki pochodzenia zwierzęcego znajdują się w karmach dla kotów,
- na co zwracać uwagę, polecając produkty dla kotów.
Kot – bezwzględny mięsożerca
Koty są z natury bezwzględnymi mięsożercami, co oznacza, że ich dieta powinna składać się głównie z mięsa. Potwierdza to wiele cech anatomicznych oraz fizjologicznych. Mowa m.in. o rodzaju uzębienia i braku w ślinie kota amylazy (enzymu trawiącego skrobię), a także rozmiarze żołądka.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu kota potrzebne są składniki, które znajdują się wyłącznie (lub głównie) w mięsie i podrobach.
- Tauryna: jest to kluczowy aminokwas, który koty muszą otrzymywać z diety, ponieważ jego źródłem jest białko zwierzęce. Brak tauryny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak kardiomiopatia rozstrzeniowa (choroba serca) i degeneracja centralnej części siatkówki.
- Kwas arachidonowy: nie jest wytwarzany przez organizm kota z kwasu linolowego, dlatego jego obecność w diecie jest konieczna. Jest on ważny dla zdrowia skóry, ponieważ jest składnikiem komórek naskórka.
- Witamina A: koty absorbują beta-karoten, ale nie mogą go przekształcić w witaminę A, kluczową dla wielu procesów w organizmie. Dlatego ważne jest, aby dieta mruczków zawierała naturalne źródła witaminy A, takie jak wątroba, jaja i oleje rybne.
Znaczenie mięsa w diecie kota
Dzikie koty, spożywając swoje zdobycze, takie jak małe ssaki, konsumują nie tylko mięśnie, które stanowią mniej więcej 30-40% masy ciała ofiary, ale również ich wnętrzności, skórę i kości. Zatem dieta mięsożernego kota nie skupia się wyłącznie na spożyciu mięsa mięśniowego. Jak można przełożyć te informacje na żywienie kotów domowych?
Kot jest mięsożercą, ale nie oznacza to, że karma powinna zawierać wyłącznie mięśnie szkieletowe (mięso). W karmie dla kotów ważna jest również zawartość wspomnianych podrobów czy tłuszczów zwierzęcych. Stosowanie wyłącznie mięsa doprowadziłoby do niedoborów, gdyż nie zawiera ono niektórych witamin czy minerałów. Polecając pełnoporcjowe karmy wysokiej jakości, masz gwarancję, że dieta kota będzie zbilansowana.
Jakie składniki pochodzenia zwierzęcego stosuje się w karmie dla kotów?
Aby zapewnić kotom dietę zarówno zbilansowaną, jak i odżywczą, producenci karm wykorzystują wiele różnych części zwierzęcych, czyli nie tylko mięso mięśniowe, ale również podroby, takie jak nerki, śledziona czy płuca. Chociaż te elementy mogą na pierwszy rzut oka nie wydawać się kuszące, stanowią one bogate źródło składników odżywczych, które są wysoko cenione przez zwierzęta i bardzo pożądane w ich diecie.
W kontekście żywieniowym pojęcie „mięso” odnosi się przede wszystkim do mięśni szkieletowych pozyskiwanych od zwierząt hodowlanych. Producenci karm i przysmaków dla kotów wykorzystują różne formy składników pochodzenia zwierzęcego, aby sprostać dietetycznym wymaganiom kotów oraz zaspokoić zróżnicowane upodobania ich opiekunów.
Oto kilka przykładów:
- Świeże mięso: termin ten oznacza mięso niepoddane żadnemu procesowi poza chłodzeniem czy mrożeniem. Świeże mięso jest dobrze odbierane przez klientów i kojarzone z wysoką wartością odżywczą.
- Mięso suszone (dehydratyzowane): jest to mięso, z którego usunięto większość wody przez suszenie. Mięso suszone zachowuje większość wartości odżywczych świeżego mięsa i jest wysoko skoncentrowanym źródłem białka.
- Mięso liofilizowane: to mięso poddane tzw. suszeniu sublimacyjnemu. Proces polega na usunięciu wody z wcześniej zamrożonego mięsa. Taki produkt zachowuje najwięcej wartości odżywczych.
- Białko hydrolizowane: to białko zwierzęce „rozbite” na mniejsze fragmenty (peptydy). Jest korzystne dla kotów z alergiami, dlatego często używa się go do produkcji hypoalergicznych karm weterynaryjnych. Dodatek białka hydrolizowanego w karmach bytowych zwiększa strawność posiłku.
- Mączka mięsna/mięsno-kostna: na mączkę składają się produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, które zostały poddane obróbce termicznej. W trakcie tego procesu usuwana jest woda oraz tłuszcz. W rezultacie jest to skoncentrowane źródło białka, ale należy pamiętać, że poszczególne mączki różnią się od siebie jakością.
Karma mokra vs sucha – w której znajduje się więcej mięsa?
Zawartość mięsa oraz produktów pochodzenia zwierzęcego zależy od rodzaju karmy. Karmy wilgotne mogą zawierać do 100% składników pochodzenia zwierzęcego, podczas gdy w karmach suchych jest ich zwykle od 20% do 70%. Skąd te różnice?
W przypadku suchej karmy proces produkcji (ekstruzja) wymaga dodania źródła skrobi pochodzącej ze składników roślinnych, jak zboża czy rośliny strączkowe. Nie jest to konieczne w karmach mokrych, dlatego zawierają one duże ilości mięsa oraz podrobów. Dodatkowym plusem karm mokrych jest ich wilgotność, która pomaga utrzymać prawidłowe nawodnienie kota i jest korzystna dla zdrowia układu moczowego.
Czytanie etykiet – na co zwrócić uwagę, polecając karmę dla kota?
Dobranie właściwej, wysokiej jakości karmy jest niezbędne dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia. Najważniejsze informacje znajdujące się na opakowaniu to skład karmy oraz analiza opisująca zawartość białka, tłuszczów i składników mineralnych. Oto kilka kluczowych porad, jak czytać etykiety.
Lista składników
Składniki na etykiecie karmy dla zwierząt są wymieniane w kolejności malejącej według wagi (przed obróbką termiczną). Pierwsze na liście powinny znaleźć się wysokiej jakości źródła białka (najlepiej konkretny rodzaj mięsa, np. kurczak, wołowina). Zwróć jednak uwagę, że świeże mięso zawiera ok. 70% wody, a jego ilość po obróbce termicznej ulega zmniejszeniu. Z jednego kilograma świeżego mięsa dodanego do produktu uzyskuje się ok. 300 gramów jego suchej masy. Jeżeli w karmie jest mięso dehydratyzowane, to jest go w produkcie tyle, ile podano na etykiecie.
Rekomenduj produkty o jasno opisanym składzie, które nie zawierają dużej ilości zbóż czy innych składników pochodzenia roślinnego.
Ważne!
Ważna jest jakość! Dla zdrowia kota ważna jest zawartość oraz przyswajalność poszczególnych (niezbędnych) składników odżywczych. Mniejsza ilość białka o wysokiej strawności może okazać się korzystniejsza niż duża ilość białka słabej jakości.
Przeznaczenie
Opiekunom rosnących kotów polecaj karmy dla kociąt, a właścicielom kotów po kastracji – karmy typu „sterilised”. Poszczególne produkty różnią się procentową zawartością białka, tłuszczów czy włókna pokarmowego i uwzględniają odmienne potrzeby kotów.
Pełnoporcjowa czy uzupełniająca?
Zwracaj uwagę na oznaczenie karmy i jako podstawę diety polecaj jedynie kompletne i zbilansowane produkty pełnoporcjowe.
Dodatki funkcjonalne
Pełnoporcjowa karma zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto jednak zwracać uwagę również na dodatki funkcjonalne. Karmy mogą być wzbogacone o pre- i probiotyki dla zdrowia układu trawiennego lub w beta-glukan wspierający odporność.
Nazwa karmy – co mówi o składzie?
Klienci poszukujący karmy dla kota często sugerują się nazwą produktu i sformułowaniami użytymi na opakowaniu. Jako profesjonalista musisz wiedzieć, co one oznaczają, by pomóc klientom dobrać karmy do ich oczekiwań.
Na opakowaniach karm można używać takich deklaracji, jak „z wołowiną”, „bogata w wołowinę” czy „danie z wołowiny”. Musisz wiedzieć, że:
- deklaracja „z” oznacza, że produkt zawiera co najmniej 4% deklarowanego składnika,
- hasło „bogaty w” oznacza, że karma zawiera co najmniej 14% deklarowanego składnika,
- nazwa „danie z” oznacza, że w skład produktu wchodzi co najmniej 26% deklarowanego składnika,
- „wyłącznie z” oznacza, że karma składa się wyłącznie z deklarowanego składnika,
- informacja „o smaku” wiąże się z zawartością deklarowanego składnika w przedziale powyżej 0%, ale do 4% produktu.
Klient pyta o karmę, rozwiej jego wątpliwości
Czy karma dla kota powinna zawierać węglowodany?
Naturalna dieta kota jest zwykle uboga w węglowodany i składa się głównie z tego, co znajduje się w jelitach ofiar, np. gryzoni. Dzięki temu nawet diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów mogą być bezpiecznie podawane kotom. Nie oznacza to jednak, że koty nie mogą spożywać węglowodanów.
Czy istnieją karmy zawierające samo mięso? Czy są zdrowe dla kota?
Na rynku dostępne są karmy zawierające 100% składników pochodzenia zwierzęcego. Należy jednak upewnić się, czy dany produkt jest pełnoporcjowy, czy uzupełniający. Karmy uzupełniające nie mogą być podstawą kociej diety. Podawanie kotu wyłącznie mięsa mięśniowego doprowadziłoby do niedoborów.
Jaka minimalna zawartość mięsa jest zalecana w suchej karmie dla kota?
Zazwyczaj zaleca się, aby karma dla kota zawierała co najmniej 25% białka (w suchej masie), najlepiej ze składników pochodzenia zwierzęcego.
Czy karmy z wyższą zawartością mięsa są lepsze dla zdrowia kota?
Tak, karmy z wysoką zawartością mięsa są bardziej polecane dla kotów, ponieważ lepiej zaspokajają ich naturalne potrzeby żywieniowe. Mięso dostarcza wysokiej jakości białka, które jest niezbędne dla zdrowia kota, w tym dla jego mięśni, skóry, sierści oraz ogólnego samopoczucia. Białka zwierzęce zawierają również niezbędne aminokwasy (m.in. taurynę), na które koty mają wysokie zapotrzebowanie.
Jakie rodzaje mięsa są najbardziej korzystne dla zdrowia kota i powinny być głównym składnikiem karmy?
Nie ma jednego najlepszego mięsa dla każdego kota! W karmie może znaleźć się mięso kurczaka, indyka czy królika, a także wołowina, jagnięcina bądź ryby. Koty mają swoje upodobania, dlatego należy dopasować pokarm nie tylko do ich wieku i stanu zdrowia, ale także do preferencji związanych z konsystencją i smakiem posiłków. Ważne, by zawsze wybierać karmy wysokiej jakości.
Jak rozpoznać wysokiej jakości mięso w składzie karmy dla kota i unikać produktów o niższej jakości?
Zawsze należy zwrócić uwagę na etykietę produktu. Wysokiej jakości karmy mają dokładnie opisany skład. Znajdziesz w nich mięso mięśniowe oraz podroby (np. serce, wątroba) z określoną procentową zawartością. Unikaj karm ekonomicznych, które zawierają nieokreślone „produkty pochodzenia zwierzęcego”, o otwartej (zmiennej) recepturze. Takie karmy nie są dobre, szczególnie dla zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym bądź alergiami. Nie wiadomo bowiem, jakie gatunki mięs zostały użyte do ich produkcji.
Czy karmy z dodatkiem podrobów są lepsze dla zdrowia kota? Dlaczego podroby są ważne?
Tak, karmy zawierające konkretnie wymienione organy, jak wątroba czy serce, mogą być bardzo korzystne dla zdrowia kota. Podroby są bogate w niezbędne witaminy i minerały. Na przykład wątroba jest doskonałym źródłem witaminy A, która jest kluczowa dla zdrowia wzroku kota, a serce jest bogate w taurynę, czyli aminokwas niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania serca i wzroku kota. Dodatek podrobów pomaga w zapewnieniu pełnego i zbilansowanego odżywiania, warto jednak zwracać uwagę na ich zawartość. Zbyt duża ilość może powodować rozluźnienie kału u wrażliwych kotów.
Zapamiętaj!
Ilość i rodzaj mięsa w karmie dla kota ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia naszych czworonożnych przyjaciół. Wybierając karmę, należy zwracać uwagę na jakość mięsa i procesy, jakim została poddana, aby zapewnić kotom to, co najlepsze.
TOP produkty
Animonda Carny Single Protein
Zbilansowana, pełnoporcjowa karma dla dorosłych kotów (1-6 lat). Skład: 100% świeże składniki mięsne, jedno źródło białka zwierzęcego, bez zbóż, cukru czy soi. Zawierza olej rzepakowy z omega-3 dla zdrowej skóry i lśniącej sierści. Wspiera trawienie.
Canagan – linia suchych karm dla kota
Karmy odpowiadające naturalnym potrzebom kotów. Każda receptura to bogata dawka dobrze przyswajalnego białka przy małej zawartości węglowodanów. Skład karmy pozbawiony jest zbóż, ale wzbogacony o zdrowe zioła i warzywa.
Carnilove True Fresh Cat Turkey
Pełnoporcjowa karma dla kotów dorosłych (w tym sterylizowanych). Receptura zawiera świeżego indyka i prozdrowotne dodatki, jak olej z łososia, rokitnik czy suszony rozmaryn. Bez zbóż i ziemniaków.
Gussto – linia mokrych karm dla kota
Pełnowartościowe i doskonale zbilansowane mokre karmy dla kotów. Produkowane ze świeżego mięsa najwyższej jakości, w standardzie odpowiadającym wymaganiom żywności dla ludzi. Dostępne m.in. w wersji monobiałkowej dla wrażliwych kotów.
Oasy More Love dla kota
Smakowite kawałki mięsa filetowego z apetycznymi dodatkami w lekko zawiesistym sosie. Karma uzupełniająca dla dorosłych kotów zawierająca do 65% mięsa najwyższej jakości. Dostępna w wielu atrakcyjnych smakach.