Social Media

Karma dla szczeniąt – specyficzne potrzeby rosnących psów

Karma dla szczeniąt

Wiele osób, wybierając domowego pupila, decyduje się na szczenięta, by mieć możliwość towarzyszenia im podczas dorastania i wpływania na ich wychowanie. Szczenięta niewątpliwie są urocze, wymagają jednak odpowiedniej opieki, w tym budowania relacji z zachowaniem hierarchii. Codzienne obowiązki opiekuna obejmują m.in. zapewnienie regularnych i odpowiednich posiłków, które są kluczowe dla młodego organizmu. Właściciele powinni być świadomi, jak karmić swoje zwierzęta, a Ty możesz im pomóc w wyborze najlepszej karmy dla rosnących szczeniąt. Podpowiemy Ci, jak właściwie doradzać klientom, którzy są właścicielami szczeniąt.

Reklama

Z artykułu dowiesz się:

  • do kiedy pies jest szczeniakiem,
  • dlaczego rosnące psy potrzebują innej karmy niż psy dorosłe,
  • jak przekonać klienta do zakupu karmy dla szczeniąt.

Dlaczego warto polecać karmę dla szczeniąt?

Psy to bardzo zróżnicowany gatunek pod względem wielkości, co ma bezpośredni wpływ na długość ich życia oraz na czas trwania poszczególnych faz życiowych, w tym okresu szczenięcego. Przedstawiciele mniejszych psów zdecydowanie szybciej kończą wzrost i szybciej osiągają dojrzałość emocjonalną w porównaniu z większymi psami.

  • Małe rasy kończą wzrost między 8. a 12. miesiącem życia.
  • Psy ras średnich są uznawane za dorosłe między 12. a 15. miesiącem życia.
  • Rasy duże i olbrzymie kończą wzrost między 18. a 24. miesiącem życia.

Rosnące psy mają specyficzne potrzeby, a przeznaczone dla nich karmy różnią się od produktów dla dorosłych psów. W ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy życia powinny otrzymywać zatem produkty przeznaczone albo dla szczeniąt, albo określone jako all life stages, czyli na wszystkie etapy życia.

  • Jak potrzeby szczeniąt różnią się od potrzeb zwierząt dorosłych?Wysokie zapotrzebowanie na białko: rosnący organizm potrzebuje białka wysokiej jakości, którego poziom musi być skorelowany z kalorycznością karmy.
  • Wysokie zapotrzebowanie energetyczne: zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt jest wyższe niż u psów dorosłych. Jest ono zależne od wieku oraz wielkości psa. Karmy dla szczeniąt mają wysoką kaloryczność, tak by pojedynczy posiłek objętościowo nie był duży, ale treściwy. Mniejsza jednorazowa porcja karmy dobrej jakości nie będzie obciążała przewodu pokarmowego psa.
  • Zapotrzebowanie na witaminy i minerały: rosnące psy mają wyższe zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały niż psy dorosłe. Ważne są również odpowiednie proporcje tych składników w karmie. Mowa tu głównie o wapniu i fosforze – ważnych składników w okresie wzrostu czworonoga. Zbyt wysoka oraz zbyt niska podaż wapnia może prowadzić do zaburzeń w obrębie tkanki kostnej i chrzęstnej oraz do pojawienia się wielu schorzeń.
  • Mniejsza pojemność żołądka i ograniczenia anatomiczne w obrębie pyska: młode psy powinny jeść mniejsze posiłki, które należy podawać kilka razy w ciągu dnia, pilnując, by nie przekraczać dziennej zalecanej porcji karmy. Oprócz małych żołądków szczenięta mają również niewielkie pyszczki i niewykształcone w pełni uzębienie (zęby mleczne mają swoje ograniczenia, jeśli chodzi o gryzienie i wytrzymałość), dlatego krokiety suchej karmy dla szczeniąt muszą być drobne i niezbyt twarde.

Ważne!

Szczenięta powinny utrzymywać optymalną masę ciała. Przekarmianie młodego psa może doprowadzić do nadwagi, a następnie do otyłości. Konsekwencje nadwagi i otyłości w młodym wieku widoczne są przez całe życie czworonoga. Zwierzę przekarmiane przez właściciela jest narażone na wiele schorzeń narządowych i układowych. Pies otyły żyje krócej niż pies o prawidłowej wadze ciała.

Jak przekonać klienta do zakupu karmy dla szczeniąt?

Tylko część opiekunów ma świadomość konieczności żywienia rosnącego psa karmą dla szczeniąt. Pozostałych właścicieli trzeba zacząć edukować w tym zakresie.

Na wstępie warto przedstawić argumenty przemawiające na korzyść stosowania karm dla szczeniąt:

  • Pełne pokrycie zapotrzebowania psów rosnących na składniki pokarmowe: karmy dla szczeniąt są bardziej kaloryczne, mają więcej białka oraz innych składników odżywczych niż karmy dla dorosłych psów. Zapewniają zatem zdrowy wzrost i rozwój.
  • Granulki karmy dostosowane wielkością do szczeniąt: szczeniaki mogą mieć trudności z jedzeniem dużych krokietów suchej karmy. Granulat musi być więc mniejszy, dopasowany do możliwości małych pyszczków i zębów, a także łatwy do pobierania.
  • Karmy przeznaczone dla konkretnych ras psów: dostępne są nie tylko karmy dla szczeniąt, ale również produkty przeznaczone dla poszczególnych wielkości psów lub wręcz dla konkretnych ras czworonogów. Jest to kuszące dla wielu opiekunów, którzy chętnie wybierają takie „spersonalizowane” produkty, np. z wizerunkiem psa danej rasy.

Co zyskasz?

Rekomendując karmy dostosowane do wieku psa, wykażesz się wiedzą i zrozumieniem specyficznych potrzeb zwierzaka. Dzięki temu klient poczuje się zaopiekowany i z pewnością będzie chętnie wracać po kolejne produkty. Budowanie relacji z właścicielem szczeniaka może przyczynić się do zyskania jego zaufania, co może przekształcić go w lojalnego klienta.

Przeczytaj artykuł: 10 sposobów, by zwiększyć sprzedaży poprzez rekomendacje produktów

Ciekawostka

  • Według danych z ankiety opublikowanych na portalu GlobalPets w 2022 roku większość opiekunów szczeniaków (aż 62%) jest lojalna wobec wybranej marki karm dla psów.
  • Opiekunowie zwierząt domowych używają smaczków do nawiązania więzi oraz szkolenia młodych psów. Według danych opublikowanych na portalu GlobalPets 30,7% opiekunów twierdzi, że kupuje smakołyki raz w tygodniu.

Dlaczego warto mieć w ofercie karmy dla szczeniąt?

Szczenięta to ważna grupa wiekowa! Opiekunowie młodych psów to bardzo często klienci, którzy chętnie kupują produkty z różnych kategorii: karmy, przysmaki, zabawki oraz akcesoria. Oferowanie produktów dla tej grupy to prawdziwy must have w sklepie zoologicznym.

Karma dla szczeniąt

Klienta pyta o karmy dla szczeniąt. Rozwiej jego wątpliwości

Klienci mogą mieć wątpliwości związane z odpowiednim żywieniem szczeniąt, wynikające z braku wiedzy lub świadomości. Oto przykładowe pytania wraz z odpowiedziami:

Czy wielkość granulatu ma znaczenie?

Tak, małe psy mogą mieć trudności z pobieraniem i rozgryzaniem dużych krokietów suchej karmy. Może to powodować u nich dyskomfort i nieprzyjemne doznania podczas spożywania posiłku, a także stwarzać ryzyko zadławienia i wystąpienia innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Jak często karmić szczeniaka?

Szczenięta trzeba karmić częściej niż psy dorosłe, czyli nawet 3–4 razy dziennie, aż do ukończenia 6. miesiąca życia. Ważne, by jednorazowa porcja karmy nie była duża. Lepiej podawać mniej, za to częściej, wówczas ryzyko przekarmienia lub przeciążenia przewodu pokarmowego jest niewielkie.

Czy szczeniak potrzebuje suplementów?

Szczenięta, które na co dzień otrzymują pełnoporcjową karmę przeznaczoną dla swojej grupy wiekowej, nie potrzebują dodatków witaminowo-mineralnych. Należy pamiętać, że nadmiar wapnia i innych składników mineralnych lub witamin może się okazać niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia czworonoga (podobnie jak ich niedobór).

Top produkty

Brit Care Hypoallergenic Dog Puppy Lamb  

Pełnoporcjowa hypoalergiczna karma na bazie wyłącznie jednego źródła białka (jagnięciny). Przeznaczona dla psów wszystkich ras od 4. tygodnia do 12. miesiąca życia. Formuła z probiotykiem jest polecana szczególnie psom o wrażliwym przewodzie pokarmowym. 

www.biznes.azan.com.pl 

EUPHORIA Gluten Free Junior Small & Medium 

Dobrze zbilansowana receptura karmy to postawa zdrowego rozwoju szczeniaka. W karmie EUPHORIA znajduje się olej z łososia (źródło ważnych dla układu nerwowego omega-3), biotyna dla zdrowia skóry oraz superfoods (rokitnik, natka pietruszki, ostropest). Wszystko dla zdrowia i dobrej kondycji młodego psa. 

www.biofeedzoo.pl 

Grain Free One Animal Protein Oasy  

Karma uzupełniająca dla szczeniąt, o smaku jagnięciny z warzywami. Dla psów, które wymagają diety o niskim potencjale alergicznym. W wariancie Puppy – pod postacią mielonki z dodatkiem warzyw. Receptura zawiera aż 94% mięsa z jednego źródła, bez zbóż, glutenu, soi ani innych sztucznych dodatków. 

www.betta.pl 
 

Schesir – filety z kurczaka z aloesem dla szczeniąt 

Karma bazuje na prawdziwych filetach z kurczaka, wzbogaconych polewą z aloesu, znanego ze swoich korzystnych właściwości, oraz niewielkim dodatkiem oleju z nasion, dostarczającego kwasów omega. Podane w apetycznej galaretce. 100% naturalnych składników, bez konserwantów i sztucznych barwników. 

www.schesir.com 

Stuzzy karma monoproteinowa z cieleciną dla szczeniąt 

Monobiałkowa mokra karma dla szczeniąt wszystkich ras z alergiami i wrażliwym układem pokarmowym. Zawiera wyłącznie białko z cielęciny. Formuła wzbogacona substancjami mineralnymi zwiększa jej wartość odżywczą, zapewniając psu wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju. 

www.stuzzy.it/en 

Versele – Laga Opti Life Puppy Sensitive All Breeds  

Doskonale zbilansowana karma z łososiem i ryżem, stworzona specjalnie dla szczeniąt z wrażliwym układem pokarmowym. Aż 81% białek w karmie to białka pochodzenia zwierzęcego. Wyjątkowo smakowita karma bezglutenowa, bez pszenicy i kukurydzy, dzięki czemu pomaga zapobiegać nietolerancjom pokarmowym i alergiom. 

www.versele-laga.com

Polecaj produkty z certyfikatem Diament Zoologii

Nie czujesz się specjalistą w dziedzinie dietetyki? Poleć klientowi karmy oznaczone Diamentem Zoologii, dzięki temu masz pewność, że polecasz produkt najwyższej jakości. A pupil Twojego klienta będzie cieszyć się doskonałym zdrowiem i samopoczuciem.

Zapamiętaj!

  • Prawidłowe żywienie szczeniąt to podstawa, by młody pies mógł zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać.
  • Karma dla szczeniąt powinna być stosowana do ukończenia wzrostu, co jest zależne od rasy psa.
  • Dobrze dobrane porcje karmy pozwalają zminimalizować ryzyko otyłości.
  • Młody pies karmiony pełnoporcjową karmą dla szczeniąt nie wymaga suplementacji.

autor: lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcikowska

Co czytać dalej...

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *