Redakcja
św. Franciszka z Asyżu 69/2, Łódź, 93-479,
petinsider@elite-expo.pl
Tel.: +48 796 869 475
Zapytaj o stoisko
info@elite-expo.pl
Tel.: +48 796 869 475
Wróć

Higiena jamy ustnej u psa – jakie produkty wspierają czyste zęby? 

Z artykułu dowiesz się: 

Reklama
    • skąd biorą się problemy stomatologiczne u psów i czy stanowią zagrożenie? 
    • jak odpowiednio zadbać o stan jamy ustnej zwierzaka? 
    • jak właściwie dobrać preparaty do higieny jamy ustnej dla psa? 

    Dbałość o higienę i zdrowie jamy ustnej zwierząt towarzyszących należy do jednych z codziennych obowiązków właścicieli. Szczotkowanie zębów, stosowanie gryzaków dentystycznych czy specjalnych preparatów dodawanych do wody pomaga utrzymać właściwy stan jamy ustnej czworonogów. Jakie produkty pomagające zadbać o stan jamy ustnej zwierzaka warto mieć w swoim asortymencie? 

    Nieświeży oddech i kamień nazębny u psa – diagnoza problemu 

    Zły stan jamy ustnej u psa może powodować wiele problemów zdrowotnych, a nawet stanowić realne zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia. By zrozumieć, dlaczego pies może mieć nieświeży oddech i kamień nazębny, trzeba poznać przyczyny tych dolegliwości.   

    • Nieświeży oddech – może być wynikiem nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej, co często jest spowodowane brakiem odpowiedniej higieny zębów i dziąseł. Może być także symptomem pewnych problemów zdrowotnych zwierzaka, takich jak: choroby dziąseł, próchnica i inne uszkodzenia zębów, w tym mechaniczne, oraz schorzenia ogólnoustrojowe, przewlekłe, dotyczące nieprawidłowego funkcjonowania określonych narządów wewnętrznych. 
    • Kamień nazębny – powstaje w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej, która z czasem twardnieje na zębach i prowadzi do zapalenia dziąseł, nieświeżego oddechu, a nawet do utraty zębów. Kamień nazębny może również sprzyjać rozwojowi infekcji w obrębie jamy ustnej i innych poważnych problemów zdrowotnych. Może też wpływać na ogólny stan organizmu, zwiększać ryzyko infekcji innych układów, narządów itp. 

    Oto skutki będące zagrożeniem dla zdrowia zwierzęcia: 

    • miejscowe problemy zdrowotne nagromadzony kamień nazębny może prowadzić do stanów zapalnych i problemów z zębami i dziąsłami (odsłonięte korzenie zębów). Kamień nazębny powoduje dyskomfort, może uszkodzić strukturę zębów, zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji, bólu i w konsekwencji problemów stomatologicznych, w tym utraty zębów; 
    • ogólne problemy zdrowotne – procesy zapalne związane z kamieniem nazębnym mogą rzutować na cały organizm zwierzaka. Wraz krwią roznoszone są po organizmie drobnoustroje, które mogą niekorzystnie wpływać na pracę poszczególnych układów i narządów. Szczególnie wrażliwymi narządami są: serce, wątroba i nerki. Upośledzenie ich funkcji może prowadzić do poważnych, niebezpiecznych następstw dla zdrowia i życia czworonoga; 
    • ból i dyskomfort o różnym nasileniu – problemy stomatologiczne wpływają na samopoczucie psa, a tym samym na jego zachowanie. Utrudniają pobieranie pokarmu, zmniejszają apetyt. Mogą być przyczyną frustracji. 

    Czy wiesz, że…

    u psów spożywających głównie miękki pokarm częstotliwość występowania chorób przyzębia jest wyższa niż u psów jedzących suchą karmę? Na wystąpienie problemów w obrębie jamy ustnej może wpłynąć również niedobór witaminy C lub selenu. 

    higiena jamy ustnej u psa

    Co polecać? 

    Opiekunom, którzy chcą zadbać o higienę jamy ustnej pupila, można polecić: 

    • szczoteczki do zębów lekarze weterynarii polecają zwykle szczoteczki z włosia syntetycznego, które są miękkie, giętkie i delikatne dla dziąseł. Przy wyborze właściwej szczoteczki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość pupila, stan jego zdrowia i jamy ustnej. Niektóre szczoteczki, zwłaszcza te o długiej rączce, nie nadają się dla psów małych ras. Szczoteczka do zębów powinna być czyszczona po każdym użyciu i regularnie wymieniana na nową (przynajmniej co 2–3 miesiące); 
    • pasty do zębów należy stosować tylko produkty przeznaczone dla zwierząt! Oferta past do zębów przeznaczonych dla zwierząt jest bogata (różne smaki, gramatury). Przy wyborze warto zwracać uwagę na smakowitość i uwzględnić preferencje czworonoga. W ten sposób zwiększa się szansę na akceptację pasty przez czworonoga. Zdarza się, że opiekun nie do końca może sprecyzować preferencje smakowe psa. W takim przypadku proponuj opiekunowi, by wypróbował kilka past. To pomoże znaleźć tę jedyną, która sprawdzi się u jego pupila. Szczególnie dobrze tolerowane są pasty o zapachu wołowiny, drobiu, krewetek oraz wątróbki; 
    • żele do zębów oprócz past na rynku znajdują się żele, które nie wymagają szczotkowania zębów. Nie są może aż tak skuteczne jak pasty, ale często są lepiej tolerowane przez niecierpliwe czworonogi; 
    • płyny i proszki do higieny jamy ustnej – u psów, u których napotyka się trudności przy szczotkowaniu zębów czy nakładaniu żeli, można zastosować produkty w postaci proszku lub płynu, które dodaje się w odpowiedniej ilości do wody do picia. Zwierzęta na ogół przyjmują je bez problemu, pijąc wodę i jednocześnie oczyszczając jamę ustną; 
    • karmy suche – badania wykazały, że sucha karma może mieć pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej. Odruch gryzienia karmy aktywuje jamę ustną do pracy i jednocześnie pozwala oczyścić powierzchnię zębów z pewnej ilości osadów. Niektóre firmy produkujące karmy mają w swojej ofercie specjalne linie produktów rekomendowanych do ochrony jamy ustnej i zębów. Krokiety tych karm mają nie tylko odpowiednią wielkość, strukturę, twardość, ale i zawierają substancje pomocne w ochronie stomatologicznej, np. polifosforany, polifenole (pochodzące np. z zielonej herbaty) lub dodatek alg oraz ziół odświeżających oddech psa; 
    • przysmaki do gryzienia – mogą uzupełniać codzienną higienę jamy ustnej i ograniczać odkładanie się kamienia nazębnego. Zwierzę powinno pracować z gryzakiem ok. 30 minut dziennie. 

    Ważne!

    Nie polecaj zbyt twardych produktów, które mogą spowodować urazy zębów (np. u szczeniąt lub starszych czworonogów). 

    Jeżeli klient zgłasza, że jego pies ma problemy z gryzieniem, zaczerwienione, rozpulchnione dziąsła lub krwawi z dziąseł, to koniecznie musi odwiedzić lecznicę weterynaryjną i skonsultować się z lekarzem weterynarii. Być może potrzebne będzie wdrożenie leczenia i wprowadzenie regularnych zabiegów higienicznych, by poprawić stan jamy ustnej czworonoga. 

    Jak zachęcić właściciela psa do zakupu produktów przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej? 

      Opiekunowi warto przedstawić najważniejsze korzyści dla zdrowia pupila, wynikające z regularnej pielęgnacji jego jamy ustnej: 

      • zapobieganie chorobom zębów i dziąseł: regularne stosowanie produktów do higieny jamy ustnej może ograniczyć ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów zdrowotnych u zwierzaka (nie tylko chorób dziąseł, kamienia nazębnego i próchnicy zębów, lecz także dolegliwości dotyczących całego organizmu); 
      • eliminacja nieświeżego oddechu: produkty do higieny jamy ustnej są skuteczne w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu z pyska psa, co przyczynia się do poprawy jakości życia zwierzęcia oraz podniesienia komfortu przebywania z właścicielem; 
      • wsparcie ogólnego stanu zdrowia: zdrowa jama ustna ma bezpośredni wpływ na ogólny stan zdrowia psa. Infekcje bakteryjne w jamie ustnej mogą przenosić się do innych części ciała; 
      • łatwość stosowania: nowoczesne produkty do higieny jamy ustnej, takie jak żele do zębów, proszki, płyny do higieny jamy ustnej, nie wymagają od właściciela aż tak dużego zaangażowania. Są skuteczne, a do tego pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze (mniejsze ryzyko chorób, leczenia, wykonania zabiegów stomatologicznych w obrębie jamy ustnej psa). 

      Podkreślając te korzyści, możesz pomóc klientom zrozumieć, dlaczego inwestycja w produkty do higieny jamy ustnej jest tak ważna dla zdrowia i komfortu życia czworonogów. 

      Uwaga! Szczotkowania zębów psa nie wolno rozpoczynać, gdy w jamie ustnej toczy się już proces zapalny, a zwierzę odczuwa ból. W ten sposób można tylko nasilić cierpienie i jeszcze bardziej zniechęcić psa do mycia zębów. 

      Dlaczego warto mieć w ofercie produkty do higieny jamy ustanej? 

        Opiekunowie są coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest profilaktyka. Według petfoodindustry.com, powołującego się na badania przeprowadzone przez Whimzees by Wellness, zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt są szczególnie ważne dla pokolenia Z i milenialsów. Opiekunowie z tych grup deklarują, że traktują priorytetowo zdrowie zębów swoich pupili. Co również ważne, nieświeży oddech czworonoga jest jednym z najczęściej wymienianych problemów, na które głośno narzekają opiekunowie. Nieprzyjemna woń z pyska niekorzystnie wpływa na relacje psa z opiekunem.* 

        Oferuj szeroki wybór produktów dentystycznych dla psów, dzięki czemu każdy klient dobierze coś dla swojego pupila, a Ty zwiększysz swoje zyski. 

        * Źródło: https://www.petfoodindustry.com/news-newsletters/pet-food-press-releases/press-release/15469506/dogs-dental-health-becoming-a-priority. 

        Zbadaj o potrzeby klienta 

        Aby skutecznie zbadać potrzeby klienta poszukującego produktów do higieny jamy ustnej w Twoim sklepie zoologicznym, warto zrobić szczegółowy wywiad. Oto przykłady pytań, które możesz zadać opiekunowi psa: 

        • Ile lat ma Twój pies? To pytanie pomoże Ci zrozumieć, czy zwierzę ma specyficzne potrzeby związane z wiekiem, np. młode psy mogą potrzebować innych produktów niż psy starsze, z problemami z zębami. 
        • Czy Twój pies ma problemy z zębami lub dziąsłami, czy ma kamień nazębny, zapalenie dziąseł lub braki w uzębieniu? Dzięki tym pytaniom możesz dostosować produkt dla zwierząt z konkretnymi problemami stomatologicznymi, np. specjalistyczne pasty do zębów, gryzaki lub zabawki do żucia poprawiające stan jamy ustnej. 
        • Jakie produkty do higieny jamy ustnej używałeś do tej pory i czy były po nich widoczne efekty? To pytanie pomoże Ci zidentyfikować, co było skuteczne, a co nie w trakcie stosowania różnych produktów. W ten sposób łatwiej będzie dobrać nowe, bardziej skuteczne. 
        • Jakie są twoje preferencje dotyczące sposobu aplikacji produktu? Takie pytanie pozwoli Ci zaoferować produkty dostosowane do preferencji opiekuna. 
        • Jaki jest Twój kwartalny budżet przeznaczony na zakup produktów do higieny jamy ustnej u psa? Znając orientacyjnie kwotę, jaką opiekun chce wydać na produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej, zdecydowanie łatwiej będzie Ci dobrać preparaty dopasowane cenowo do możliwości opiekuna. 

        Dzięki pytaniom będziesz mógł lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje klienta oraz jego zwierzęcia, co pozwoli Ci zaoferować najbardziej odpowiednie i skuteczne produkty do higieny jamy ustnej. Zadowolony klient z pewnością wróci do Twojego sklepu po kolejne zakupy. 

        higiena jamy ustnej u psa

        Spersonalizuj ofertę 

          31% konsumentów chciałoby, żeby ich doświadczenia zakupowe były bardziej spersonalizowane niż obecnie**. Personalizacja oferty w sklepach zoologicznych to proces dostosowywania produktów do indywidualnych potrzeb i preferencji klientów. W przypadku produktów do higieny jamy ustnej możesz przedstawić bardziej atrakcyjną ofertę, gdy dowiesz się np. czy pies toleruje mycie zębów. Jeżeli tak, możesz zwiększyć zaangażowanie klientów poprzez dostarczanie im treści dotyczących technik mycia czy dopasowywania szczoteczek do wielkości psa. Jeżeli nie, wybierz rozwiązania, które są dla opiekuna wygodniejsze, np. gryzaki lub płyny do higieny jamy ustnej. 

          ** Źródło: https://instapage.com/blog/personalization-statistics. 

          Co zyskujesz jako pracownik sklepu? 

            Polecając produkty do higieny jamy ustnej psa, zyskujesz szansę na zbudowanie mocniejszych relacji z klientami. Udzielając wartościowych i użytecznych porad, które pomagają poprawiać zdrowie i dobrostan zwierząt, zdobywasz zaufanie i jesteś postrzegany jako ekspert w dziedzinie opieki nad zwierzętami. To zaufanie przekłada się na lojalność klientów, którzy są bardziej skłonni wracać do sklepu, gdzie czują się wysłuchani i otrzymują profesjonalne wsparcie. A co najważniejsze, zadowoleni klienci często polecają sklep swoim znajomym. 

            Klient pyta o higienę jamy ustnej psa 

            Czy mogę myć zęby psa swoją pastą? 
            Nie wolno myć psom zębów pastami przeznaczonymi dla ludzi. Takie pasty zawierają fluor, który jest toksyczny dla zwierząt i może spowodować zatrucie. 

            Jak prawidłowo szczotkować zęby psa? 

            Pastę należy nałożyć na szczoteczkę w niewielkiej ilości, tak aby nie spadła i nie została zjedzona przez pupila. Podczas mycia delikatnie szczotkujemy zęby okrężnymi oraz wymiatającymi ruchami (pod kątem 45°) w kierunku od dziąsła do guzków zębów. Należy unikać silnego nacisku. 

            Co robić, gdy psu nie da się myć zębów? 

            U zwierząt, które nie akceptują szczotkowania, można stosować regularnie gryzaki dentystyczne, a także produkty przeznaczone jako dodatki do wody (proszki, płyny). Skuteczność takich preparatów jest jednak mniejsza w porównaniu do szczotkowania zębów z użyciem pasty. 

            Czy karma i przysmaki zastępują mycie zębów? 

            Gotowe karmy lub przysmaki mają za zadanie wspierać higienę jamy ustnej psów. Mogą one obniżać ryzyko tworzenia się kamienia nazębnego, ale nie zastąpią mycia psich zębów, a jedynie je uzupełniają. 

            Jak często myć psu zęby? 
            Zalecane jest codzienne szczotkowanie, a minimalna częstotliwość to trzy razy w tygodniu. Regularnie wykonywany zabieg lepiej wpływa na stan jamy ustnej psa. 

            TOP produkty

            Animonda Dental Sticks

            Animonda Dental Sticks

            Przekąski o elastycznej strukturze do pielęgnacji zębów. Zawierają aktywny składnik Stay-C, który zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego. Nie zawierają natomiast dodatku cukru i sztucznych barwników. Dostępne w trzech rozmiarach.

            www.badis.com.pl

            Brit Dental Stick

            Brit Dental Stick

            Linia przysmaków wspierających higienę jamy ustnej oraz zdrowie psa. Pałeczki czyszczą zęby i zapewniają psu zajęcie. Zawierają SHMP (heksametafosforanu sodu) oraz zioła: miętę, rumianek, szałwię, a także inne składniki zapewniające dodatkową funkcjonalność.

            www.biznes.azan.com.pl

            Canagan Dental

            Canagan Dental

            Wysokiej jakości karma sucha z indyka z wolnego wybiegu dla małych psów w każdym wieku. Receptura zawiera przetestowany klinicznie składnik ProDen PlaqueOff®, który pomaga w redukcji kamienia nazębnego i przyczynia się do świeżego oddechu psa.

            www.canaganpolska.pl

            Euphoria Snacks Premium

            Euphoria Snacks Premium

            Kości z dodatkiem karczocha i lecytyny korzystnie działają na wątrobę. Wsparcie nerek to z kolei kość z żurawiną i nacią pietruszki. O stawy psa zatroszczy się kość z czarcim pazurem, glukozaminą i chondroityną.

            www.biofeedzoo.pl

            QCHEFS Dental Flakes

            QCHEFS Dental Flakes

            Naturalny produkt wspierający higienę jamy ustnej psa. Aktywnym składnikiem jest twarożek (bez laktozy), który zawiera kompleks o działaniu antybakteryjnym. Zapewnia redukcję bakterii w jamie ustnej, niweluje nieprzyjemny zapach z pyszczka i ogranicza odkładanie płytki nazębnej.

            www.ofiufiudlafirm.pl

            Redakcja Magazynu PetInsider
            Redakcja Magazynu PetInsider

            Zostaw odpowiedź

            Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *