Social Media

Alergik w sklepie zoologicznym – jak dobrać właściwą karmę? 

alergik w sklepie

Wśród klientów sklepów zoologicznych coraz częściej spotyka się opiekunów, którzy poszukują bezpiecznego i zdrowego pożywienia dla zwierząt z niepożądanymi reakcjami na pokarm. Dowiedz się, co musisz wiedzieć o alergii pokarmowej, by dobrze dobrać karmę dla konkretnego czworonoga. 

Reklama

Niepożądane reakcje na pokarm 

U psów i kotów spotyka się dwa rodzaje niepożądanych reakcji na pokarm. Pierwszą jest alergia, a drugą – nietolerancja. Nietolerancja pokarmowa występuje bez udziału układu immunologicznego zwierzęcia, a pojawiające się objawy wynikają np. z zaburzeń metabolicznych. W przypadku alergii pokarmowej dochodzi natomiast do zaburzenia naturalnych mechanizmów odpornościowych, co prowadzi do rozwoju objawów choroby. 

Głównymi alergenami pokarmowymi są białka o masie od 10 kDa do 70 kDa. Nietolerancja pokarmowa może być wywołana przez węglowodany, barwniki bądź konserwanty. 

Jakie objawy daje alergia pokarmowa? 

Objawy kliniczne alergii pokarmowej są zwykle niesezonowe. U większości psów i kotów występują albo objawy skórne, albo pozaskórne. U czworonogów obserwuje się: biegunki, wymioty, wzdęcia czy bulgotanie w brzuchu. Najpowszechniejszym objawem jest jednak świąd, zwykle uszu, brzucha i kończyn. 

Dieta eliminacyjna – jak diagnozuje się alergie pokarmowe? 

Rozpoznanie alergii lub nietolerancji pokarmowych jest połączone z ich leczeniem. Potwierdzeniem choroby jest bowiem reakcja na terapię i ustąpienie opisanych objawów. 

Faza I 

Pierwsza faza diagnostyki alergii to tzw. dieta eliminacyjna, która polega na karmieniu psa lub kota wyłącznie dietą hipoalergiczną (zawierającą nowe źródło białka) przez okres 8–12 tygodni. W tym czasie opiekun nie może podawać pupilowi żadnych smakołyków. Przy ścisłym przestrzeganiu diety objawy dotyczące skóry ulegają remisji u ponad 80% pacjentów w ciągu pięciu (u psów) lub sześciu tygodni (w przypadku kotów). 

Faza II 

Faza druga obejmuje wprowadzenie poprzedniej diety i monitorowanie ponownego pojawienia się objawów. Powracają one zwykle już w ciągu 2–3 dni, ale należy poczekać do dwóch tygodni. Zakończenie tej fazy następuje w momencie pojawienia się objawów klinicznych. 

Faza III 

Następnym krokiem jest ponowne wprowadzenie diety eliminacyjnej. Ustąpienie objawów klinicznych potwierdza rozpoznanie niepożądanej reakcji na pokarm. Właściwie zbilansowana karma użyta do diety eliminacyjnej może być wtedy podawana bezterminowo. 

Faza IV 

Dodatkowo opiekun może zdecydować się na fazę czwartą. Ten krok ma na celu zidentyfikowanie konkretnych składników, których należy unikać w diecie czworonoga. Zwierzę kontynuuje wtedy spożywanie diety eliminacyjnej, a jednocześnie opiekun wprowadza pojedyncze składniki pokarmowe (zwykle białka) w formie dodatków do diety psa. Jeden składnik podaje się przez okres do dwóch tygodni. Jeśli nie pojawią się objawy choroby, dany składnik może być podawany zwierzęciu. Jeżeli objawy wystąpią, należy unikać tego składnika w przyszłości*. 

* Źródło: https://magwet.pl/wpd/38055,przeprowadzanie-diety-eliminacyjno-prowokacyjnej-w-celu-rozpoznania-alergii-pokarmowych-u-psow-i?page=2. 

alergik w sklepie

Jak dobrać karmę dla alergika? Animonda Integra Protect Sensitive 

Wiele marek oferuje różne diety opisywane jako hipoalergiczne oraz monobiałkowe. Nie wszystkie jednak nadają się do przeprowadzenia diety eliminacyjnej. Karma do próby eliminacyjno-prowokacyjnej powinna charakteryzować się konkretnymi cechami. 

Karmy Animonda Integra Protect Sensitive to produkty opracowywane jako diety bytowe dla zwierząt dorosłych cierpiących z powodu niepożądanych reakcji na pokarm. Bazują na jednym źródle białka zwierzęcego oraz jednym źródle węglowodanów. W tej linii karm dla psów zastosowano np. koninę z amarantusem czy jagnięcinę z amarantusem. 

Zalety karm Animoda Integra Protect: 

  • kompletne i zbilansowane żywienie, 
  • smakowitość, 
  • ograniczona liczba składników, 
  • przydatność do długotrwałego karmienia. 

Dobierając karmę dla psa lub kota z niepożądanymi reakcjami na pokarm, zawsze istnieje konieczność zbadania dokładnej historii wcześniejszego żywienia. Ustal, czy zwierzę mogło już mieć kontakt z danym składnikiem, np. indykiem, i zaproponuj karmę z nowym źródłem białka. 

W przypadku niepożądanych reakcji na pokarm u psów i kotów dobór odpowiedniej karmy to więcej niż połowa sukcesu. Karmy Animodna Integra Protect mogą służyć zarówno do diagnostyki, jak i leczenia problemów z alergią i nietolerancją pokarmową. Twoja dobra rada może przynieść spokój opiekunowi i dobre samopoczucie jego pupilowi. 

Co czytać dalej...

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *