Social Media

Jak zachęcić kota do picia?

Jak zachęcić kota do picia

Woda to składnik niezbędny do życia każdego żywego organizmu. Utrata rzędu 10–15% wody z organizmu może już doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Dowiedz się, co polecać klientom, aby mogli lepiej zadbać o prawidłowe nawodnienie swoich pupili.

Reklama

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego koty piją mało wody,
  • jakie są objawy odwodnienia u kota,
  • jak przekonać kota do picia wody i zadbać o jego prawidłowe nawodnienie.

Analiza problemu. Dlaczego koty mało piją?

Koty pochodzą od kota nubijskiego (afrykańskiego), który występował na terenach pustynnych. Uważa się, że właśnie dlatego koty prowadzą oszczędną gospodarkę wodną i są w stanie tolerować większy procent utraty wody niż większość zwierząt. Nie oznacza to jednak, że jest to dla nich dobre! Przyjrzyjmy się źródłom wody w diecie kota i sprawdźmy, jak zadbać o jego prawidłowe nawodnienie.

Ciekawostka!

U młodych kotów woda stanowi nawet 75% masy ciała, a u dorosłych ok. 60%.

Kot nubijski dzienne zapotrzebowanie na wodę pokrywał dzięki upolowanym ofiarom, których ciała zawierały ok. 70% wody. Źródłem wody w diecie kota domowego jest zatem nie tylko czysta woda z miski, ale także wspomniany pokarm. Kocie jedzenie serwowane przez właścicieli może zawierać nawet 75–80% płynów, gdy sięga on po karmy mokre, lub jedynie 10%, gdy zwierzę otrzymuje karmy suche.

Ważne!

Koty, które spożywają suchą karmę, mogą cierpieć na zwiększone zagęszczenie moczu z powodu niedoboru płynów w diecie. Dlatego tak istotne jest zapewnienie zwierzętom dostępu do wody, by utrzymać ich prawidłowego nawodnienia.Polecaj opiekunom napoje dla kotów oraz inne sposoby na zwiększenie ilości płynów w diecie zwierzęcia.

Jakie są objawy odwodnienia?

Kot traci wodę z organizmu z kałem, moczem, śliną oraz z mlekiem w czasie laktacji. Gdy pobiera zbyt mało wody, dochodzi do odwodnienia organizmu.

Odwodnienie u kota prowadzi do:

  • powstawania suchych i zbitych mas kałowych,
  • powstawania zaparć,
  • mniejszej sprężystości skóry,
  • zmiany zabarwienia błon śluzowych,
  • zapadania się gałek ocznych.

Skutkiem zbyt małej podaży wody może być przewlekła choroba nerek, kamica nerkowa, także kamica moczowa, czy FLUTD, czyli choroba dolnych dróg moczowych. Każda z tych jednostek chorobowych stanowi realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale przede wszystkim dla życia czworonoga.

Jak zachęcić kota do picia

Jak „namówić” kota do picia wody?

Swoim klientom możesz polecać:

  • Karmy wilgotne. Mają składzie około 68–83% wody, dzięki czemu wspierają prawidłowe nawodnienie organizmu. Są aromatyczne i smakowite, dlatego są dla kotów atrakcyjne sensorycznie.

Uwaga! Jeżeli kot nie chce jeść mokrej karmy lub klienta nie stać na saszetki (np. z powodu utrzymywania dużej liczby zwierząt), zaproponuj mu dodawanie wody do karmy suchej. Opiekun może polewać wodą suchą karmę i stopniowo zwiększać jej ilość, o ile kot da się przekonać do tego rozwiązania.

  • Produkty uzupełniające w postaci napojów, galaretek, musów lub zupek dla kotów. Takie przysmaki mają wysoką zawartości wody, a jednocześnie atrakcyjny smak i zapach. Tego typu dodatki mogą okazać się szczególnie ważne w przypadku kotów starszych lub chorych, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na wodę.
  • Szklane lub ceramiczne miski. Plastikowe miski mogą zmieniać zapach wody. Ceramiczne i szklane nie wpływają na walory smakowe oraz zapachowe płynu. Alternatywą może być kryształowa miska z wodą ustawiona w okolicy okna. Promienie świetlne odbijają się w dnie miseczki i wywołują ciekawy efekt, który może zachęcić kota do podejścia do miseczki i napicia się wody.
  • Fontanny dla kotów. Niektóre koty preferują wodę bieżącą, np. z kranu. Takim mruczkom warto zaoferować miski w formie fontanny. Fontanny dla kotów zapewniają stały dostęp do świeżej, filtrowanej wody, a jak wiemy, koty wyjątkowo cenią sobie świeżość produktów, które jedzą lub piją.

Ważne!

Podpowiedz klientowi, że miska z wodą powinna być usytuowana z dala od legowiska, drapaka czy kuwety. Miski nie powinny również stać w korytarzu, przy drzwiach wejściowych i w innych miejscach będących częścią komunikacyjną domu.

Personalizacja oferty – klucz do zaspokojenia potrzeb klientów

Dla właściciela sklepu zoologicznego lub sprzedawcy jednym z najważniejszych zadań jest dobranie najlepszego produktu do oczekiwań klientów, szczególnie gdy chodzi o tak ważny aspekt, jakim jest nawodnienie zwierząt. Oto kilka porad, jak możesz to robić:

  • Zrozum indywidualne potrzeby kota: nie każdy kot jest taki sam. Podczas rozmowy z klientem dowiedz się jak najwięcej o preferencjach jego pupila, np. czy kot woli mokrą karmę, czy suchą, jakie ma nawyki związane z piciem, czy ma jakieś specjalne wymagania zdrowotne.
  • Oferuj szeroką gamę produktów: zapewnij różnorodność misek, fontann, mokrych karm i suplementów nawadniających. Możesz nawet stworzyć w sklepie wydzieloną sekcję z produktami promującymi nawodnienie.
  • Edukuj swoich klientów: nie każdy właściciel kota jest świadomy, jak ważne jest nawadnianie. Udzielaj porad i dziel się wiedzą na temat znaczenia wody w diecie kota i sposobów zachęcania do picia.
  • Dostosuj ofertę do budżetu klienta: nie wszyscy klienci mogą pozwolić sobie na drogie produkty. Zaproponuj rozwiązania pasujące do różnych przedziałów cenowych, od prostych miseczek po zaawansowane fontanny.
  • Demonstruj produkty: jeśli to możliwe, zademonstruj, jak działają niektóre z produktów, np. fontanna dla kotów. Dzięki temu klienci będą mogli zobaczyć je w akcji i łatwiej podjąć decyzję o zakupie.

Dzięki tym prostym wskazówkom możesz nie tylko lepiej zaspokoić potrzeby swoich klientów, ale również zbudować reputację sklepu, który naprawdę dba o dobrostan zwierząt.

Klient pyta o wodę w diecie kota. Rozwiej jego wątpliwości

Ile powinien pić kot?

Zapotrzebowanie kota na wodę będzie zależało od wielu czynników, m.in. od stanu fizjologicznego kota, jego diety, masy ciała, codziennej aktywności, temperatury otoczenia. Przyjmuje się jednak, że większość zdrowych kotów powinna wypijać 50 ml wody na kilogram masy ciała dzienne.

Jaka woda dla kota?

Kotu należy podawać zawsze świeżą wodę!!! Trzeba wymieniać ją regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie. Można podawać mruczkowi czystą wodę z kranu, o ile ma ona odpowiednią jakość. Woda może zostać również przefiltrowana przez popularne dzbanki filtrujące.

Jak dobrać miskę dla kota?

Preferencje kotów dotyczące wielkości i głębokości miski mogą być różne. Czasami warto rozstawić kilka różnych miseczek w różnych miejscach domu i sprawdzić, które rozwiązanie kot zaakceptuje. Warto jednak wiedzieć, że szklane i ceramiczne miski łatwiej utrzymać w czystości i że nie wpływają one na smak wody. Dobrym rozwiązaniem bywają również fontanny dla kotów. Miseczki wykonane z plastiku zdecydowanie odradzam.

Czy istnieją produkty zachęcające koty do picia?

Oczywiście! Warto wypróbować atrakcyjne sensorycznie napoje, galaretki, musy oraz zupy dla kotów. Produkty te zawierają w składzie więcej wody niż sucha karma, a zatem wspierają proces nawadniania kotów.

Zapamiętaj!

  • Aby zwiększyć ilość spożywanej wody, opiekunowie mogą oferować swoim kotom wilgotne karmy, które są bogate w wodę, a także różnorodne napoje i dodatki jak galaretki czy zupy.
  • Przypominaj klientom, szczególnie w okresie letnim, że kot zawsze powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Wodę należy wymieniać kotu regularnie – najlepiej dwa razy dziennie.
  • Większość kotów niechętnie pije wodę z miski, zwłaszcza jeśli woda jest w niej odstana. Polecaj miski typu fontanna, które mogą zwiększać ilość wypijanej przez kota wody, gdyż są dla niego bardziej atrakcyjne.

autor: lek. wet. Dagmara Mieszkis-Święcichowska

Co czytać dalej...

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *