Social Media

Kontrola Inspekcji Handlowej w sklepie zoologicznym – waga towaru 

waga towaru

Kontrole Inspekcji Handlowej w zakresie prawidłowości wagi produktów są jedynymi z podstawowych kontroli, z którymi może się spotkać sklep zoologiczny. Z artykułu dowiesz się, które produkty podlegają takim kontrolom oraz jakie są najważniejsze zasady dotyczące ich przeprowadzania. 

Reklama

Z artykułu dowiesz się: 

  • które produkty w sklepach zoologicznych podlegają kontroli Inspekcji Handlowej pod kątem wagi i objętości, 
  • jakie są kluczowe przepisy dotyczące oznakowania produktów, 
  • jakie kroki powinien podjąć sprzedawca, by spełnić wymogi prawne. 

Waga produktów – jakie produkty może kontrolować Inspekcja Handlowa? 

Zacznijmy od tego, jakie produkty sprzedawane w sklepie zoologicznym mogą podlegać kontroli Inspekcji Handlowej w zakresie wagi (masy) i objętości. 

Znakowanie, w tym informacja na etykiecie o masie lub objętości, produktów takich jak karmy dla zwierząt sprzedawane detalicznie w sklepach zoologicznych podlega nadzorowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). 

Z kolei Inspekcja Handlowa (IH) może kontrolować wagę i objętość szeregu innych produktów sprzedawanych w sklepie, takich jak żwirek, zabawki dla zwierząt, akcesoria do karmienia (typu miski) czy kosmetyki dla zwierząt. 

Inspekcja Handlowa ma prawo kontrolować zarówno produkty paczkowane, jak i sprzedawane na wagę, aby sprawdzić ich zgodność z przepisami dotyczącymi masy i objętości. 

Wymogi dla towarów paczkowanych 

Produkty o zadeklarowanej masie lub objętości w ramach jednej partii są uznawane za towary paczkowane. Towarem paczkowanym jest produkt umieszczony w opakowaniu, którego ilość nominalna (masa lub objętość) jest stała dla całej partii i nie może zostać zmieniona bez naruszenia opakowania. Takie produkty podlegają określonym przepisom prawnym, w tym dotyczącym metrologii, zawartym w ustawie o towarach paczkowanych. 

Ważne! 

„Towar paczkowany – produkt umieszczony w opakowaniu jednostkowym dowolnego rodzaju, którego ilość nominalna, jednakowa dla całej partii, odmierzona bez udziału nabywcy, nieprzekraczająca 50 kg lub 50 l, nie może zostać zmieniona bez naruszenia opakowania” – art. 2 pkt 1 Ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o towarach paczkowanych. 

Przepisy ustawy o towarach paczkowanych określają szczegółowe wymogi dotyczące kontroli metrologicznej tych produktów, w tym dopuszczalne limity odchyleń masy lub objętości. Zgodnie z ustawą paczkujący musi zgłosić fakt paczkowania (lub zlecenie tego procesu innemu podmiotowi) do Dyrektora Okręgowego Urzędu Miar. Załącznik do ustawy precyzuje również wymagania dotyczące dobrowolnego znaku „e”, który potwierdza zgodność produktu z normami europejskimi dotyczącymi towarów paczkowanych. 

waga towaru

Należy również pamiętać o wymogach rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 20 lipca 2009 r., które szczegółowo reguluje zasady oznakowania towarów paczkowanych. 

Rozporządzenie to reguluje dwa obszary: 

  • nazwy i oznaczenia jednostek miar stosowane w oznakowaniu towarów paczkowanych: 
waga towaru

Dlatego też użycie dużej litery „G” na oznaczenie masy jest nieprawidłowe, ponieważ przepisy wymagają stosowania poprawnych oznaczeń jednostek miar, takich jak mała litera „g” dla gramów. 

  • minimalne wysokości cyfr i liter w oznakowaniu ilości nominalnej towaru paczkowanego: 

Wymogi dotyczą również małych liter, takich jak „ml”, co zapewnia czytelność oznakowania ilości nominalnej na opakowaniach paczkowanych towarów. 

Ważne! 

Sprzedawca detaliczny jest odpowiedzialny za przestrzeganie szczegółowych wymogów, takich jak zachowanie spacji między liczbą a jednostką miary (np. prawidłowy zapis to „100 g”, a nie „100G”). Spełnianie tych standardów jest istotne, aby uniknąć błędów w oznakowaniu i ewentualnych konsekwencji prawnych. 

Wymogi metrologiczne 

Pozostałe wymogi metrologiczne określone są w Ustawie z dnia 11 maja 2001 r. Prawo o miarach. Dotyczą one zarówno produktów paczkowanych, jak i sprzedawanych luzem. 

Ustawa o miarach (oraz wydane do niej rozporządzenia) określają szereg szczegółowych wymogów dotyczących masy i objętości sprzedawanych produktów w zakresie znakowania oraz ich ważenia, w tym m.in.: 

  • wymóg stosowania jednostek określonych w układzie SI, 
  • wymóg pisania jednostki bez kropki na końcu, a w druku – czcionką prostą, 
  • wymóg zapisywania wartości wielkości przy zastosowaniu spacji (odstępu) między wartością liczbową a oznaczeniem jednostki, 
  • posiadanie przez stosowane wagi odpowiedniej legalizacji z Urzędu Miar. 

Aby uniknąć ryzyka zakwestionowania przez Inspekcję Handlową, warto o ich pamiętać. 

Zapamiętaj! 

Inspekcja Handlowa kontroluje oznakowanie produktów sprzedawanych w sklepie zoologicznym, takich jak żwirek, zabawki, miski czy kosmetyki, w tym ich masę i objętość podaną na etykiecie. Karmy dla zwierząt podlegają nadzorowi Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Podstawowe przepisy dotyczące masy i objętości są określone w ustawie o towarach paczkowanych oraz w ustawie o miarach. Regulacje te są uzupełniane odpowiednimi rozporządzeniami wykonawczymi i dotyczą również produktów sprzedawanych luzem. 

autor: mec. Patryk Kalinowski 

Co czytać dalej...

Komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *