Redakcja
św. Franciszka z Asyżu 69/2, Łódź, 93-479,
petinsider@elite-expo.pl
Tel.: +48 796 869 475
Zapytaj o stoisko
info@elite-expo.pl
Tel.: +48 796 869 475
Wróć

Jak dobrać odpowiednią obrożę dla psa? 

Z artykułu dowiesz się: 

Reklama
  • jakie pytania zadać właścicielowi, by właściwie dobrać obrożę dla psa, 
  • jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, 
  • od czego zależy wybór odpowiedniej obroży. 

Obroża to bezdyskusyjnie wyposażenie, bez którego nie może się obejść żaden psi opiekun. To podstawowy element psiej garderoby, dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór obroży. I choć może się to wydawać banalne, jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Fason, właściwości materiału, rodzaj zapięcia czy szerokość – wszystko to decyduje, czy obroża spełni swoją funkcję. W tym artykule przeprowadzę Cię przez najważniejsze kwestie związane z doborem odpowiedniej obroży dla psa. Poznasz 6 elementów, które musisz wziąć pod uwagę podczas rozmowy z klientem. 

Fason i wzór 

Po pierwsze i najważniejsze: obroża musi być ładna. Musi pasować do psa i podobać się właścicielowi. A że o gustach się nie dyskutuje, ten aspekt pozostaw do subiektywnej oceny każdemu psiemu „rodzicowi”. Przedstaw klientowi kilka propozycji, żeby mógł wybrać tę, która najlepiej pasuje do niego i jego psa. Możesz również dobrać obrożę, która będzie pasować do aktualnej smyczy. Jednak najlepszym pomysłem jest zastosowanie techniki dodatkowej oferty – zaproponuj klientowi nową smycz, która będzie idealnie współgrać z nową obrożą. 

Materiał 

Na początek dowiedz się, jak właściciel najczęściej spędza czas z psem. 

Pytania, które warto zadać:

  • Gdzie najczęściej chodzi na spacery? 
  • Czy pies często biega po krzakach, czy raczej są to spacery w mieście? 
  • Czy psiak lubi się ubrudzić? 
  • Jak często wskakuje do wody lub tarza się w piasku? 

Od odpowiedzi na te pytania zależy, jakie właściwości powinien posiadać materiał, z którego zrobiona jest obroża. Jeśli pies często eksploruje wysokie trawy lub wraca mokry, polecaj obroże wodoodporne. Tak samo, kiedy kocha się ubrudzić lub szaleje ze swoimi psimi kolegami. Natomiast jeśli spacer to głównie przechadzka po parku lub osiedlu, zaproponuj obrożę materiałową lub skórzaną. 

Zwróć uwagę na elementy odblaskowe na obroży, które doceni każdy, kto dużo spaceruje z psem po zmroku lub mieszka blisko ruchliwej ulicy. 

Rodzaj obroży 

Wybór rodzaju obroży uzależniony jest od tego, jak pies zachowuje się na spacerze i jaką ma budowę ciała.  

Najbardziej popularne na rynku zoologicznym rodzaje obroży to: 

  • zwykłe (tradycyjne) 

To najpopularniejszy rodzaj obroży. Charakteryzują się tym, że nie zmieniają swojego obwodu po zapięciu. Można je natomiast regulować i idealnie dopasować do obwodu szyi przed założeniem. Polecaj je właścicielom grzecznych i spokojnych psów, zwłaszcza jeśli nie ma ryzyka, że pies spróbuje wyciągnąć głowę z obroży, np. gdy mocno szarpie lub gdy obwód jego głowy jest niemal taki sam jak szyi (np. u bulterierów). 

  • półzaciskowe i zaciskowe 

Takie obroże posiadają specjalny mechanizm, dzięki któremu zmienia się ich obwód. Gdy pies zaczyna ciągnąć, wyrywać się lub szarpać, obwód obroży się zmniejsza, uniemożliwiając tym samym wyciągnięcie głowy. Ten typ obroży polecaj właścicielom psich uciekinierów lub czworonogom, których obwód szyi jest taki sam lub większy niż wielkość głowy. 

Pamiętaj, przy obroży półzaciskowej lub zaciskowej bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru. Ponieważ zakłada się ją przez głowę psa, jej obwód musi być dopasowany do najszerszego obwodu głowy, a nie do obwodu jego szyi, jak to często jest mierzone. Przy zakładaniu i zdejmowaniu obroża musi swobodnie przejść przez głowę psa. 

Szerokość obroży 

Standardowa szerokość obroży dla psa średniej wielkości to około 2–3 cm. Im mniejszy pies, tym obroża powinna być węższa. Natomiast nie działa to już tak bardzo w drugą stronę, tzn. nie zawsze dla dużych psów lepszym wyborem będzie bardzo szeroka obroża. 

Szerokość obroży powinna być dopasowana do wielkości i masy psa, ale także do budowy jego szyi. U małych i średnich psów zalecaj obroże od 1,5 do 3 cm. Szerokie natomiast polecaj dla większych i/lub bardzo silnych psów oraz dla zwierzaków z delikatną szyją, takich jak np. charty. 

RADA! 

Szeroka i bardzo komfortowa obroża może prowokować psa do ciągnięcia, co przy dużym i silnym psie może być sporym kłopotem dla właściciela. Dlatego w przypadku takich psów proponuj obrożę standardowej szerokości oraz trening u specjalisty, żeby wyeliminować problem ciągnięcia. 

Rodzaj zapięcia 

Na rynku dostępne są obroże z klamrą lub zwykłym zapięciem (na sprzączkę). Obroże zaciskowe i półzaciskowe to obroże zakładane przez głowę, które nie mają zapięcia. Dostępnych jest wiele rodzajów klamer – od zwykłych plastikowych po mocne taktyczne zapięcia typu cobra. Wybór odpowiedniej obroży zależy od tego, jak silny jest pies i do czego opiekun będzie używać obroży (czy tylko na spacerach, czy także do uprawiania sportu, treningów). To, czy klient wybierze obrożę na klamrę, czy klasyczną na sprzączkę, to już kwestia indywidualnej wygody właściciela psa. 

Długość obroży 

W mojej pracy trenera psów długość obroży to jedna z najbardziej dyskusyjnych kwestii. W ponad 90 procentach przypadków psy mają za duże obroże, które zamiast trzymać się na szyi, zwisają luźno na karku czy klatce piersiowej. Wytłumacz opiekunowi, że obroża powinna być zapięta dosyć ciasno, w najwyższym punkcie szyi, bez możliwości przesuwania się w dół. Rozmiar obroży powinien być dopasowany do najwęższego odcinka szyi z niewielkim zapasem. To gwarantuje, że pies nie wyciągnie z niej głowy, i zapewnia lepszą komunikację z właścicielem podczas spaceru na smyczy. 

Jak dobrać odpowiednią obrożę dla psa? 

Odpowiedni dobór obroży, jej rodzaju oraz rozmiaru, to ważna kwestia dla komfortu psa i właściciela podczas codziennych spacerów. Dlatego jeśli opiekun ma taką możliwość, zaproś go wraz z psem na przymiarkę do Twojego sklepu. Jeśli natomiast taka opcja nie jest możliwa, przeprowadź szczegółowy wywiad i wytłumacz, jak opiekun ma zmierzyć psa. 

Jakie pytania zadać opiekunowi? 

Zadawanie pytań i rozmowa z właścicielem psa to kluczowy krok w doborze odpowiedniej obroży. Oto kilka pytań, które mogą pomóc w tej rozmowie: 

  • Jaka jest rasa lub typ rasy psa?  
  • Jak zazwyczaj wyglądają codzienne spacery? Czy pies jest aktywny i skacze, czy może jest bardziej spokojny?  
  • Czy pies lubi bieganie po mokrej trawie? Czy często wraca ze spaceru mokry lub ubłocony? 
  • Czy opiekunowi zależy na estetyce obroży? Czy szuka czegoś klasycznego, nowoczesnego, czy może bardziej kolorowego i fantazyjnego? 
  • Czy zależy mu na dodatkowych funkcjach, takich jak przypinka do smyczy, miejsce na identyfikator z danymi psa albo elementy odblaskowe? 
  • Czy pies ma jakieś specjalne potrzeby, na przykład alergie skórne, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze materiału obroży? 

Ciekawostka! 

Odpowiednio dobrana obroża to klucz do komfortu psa i zadowolenia klienta. Zadawaj pytania dotyczące rasy, zachowania na spacerach oraz preferencji właściciela. Pomóż klientowi wybrać obrożę, która spełni potrzeby psy i jego oczekiwania estetyczne. 

Jak zmierzyć obwód szyi psa? 

Wytłumacz opiekunowi, że zmierzenie obwodu szyi psa jest kluczowe, a jednocześnie bardzo proste. Najlepiej użyć do tego miarki krawieckiej, potocznie zwanej centymetrem, i zmierzyć obwód szyi w jej najwęższym miejscu oraz obwód głowy w jej najszerszym punkcie. Te dwa wymiary pozwolą idealnie dopasować rozmiar obroży do psa. 

Na koniec możesz poprosić o przesłanie zdjęcia zadowolonego pupila w jego nowym psim wyposażeniu. 

Zapamiętaj 

Podczas rozmowy z klientem dowiedz się, jak zachowuje się jego pies na spacerze. Możesz też poprosić o pokazanie zdjęcia psa, żebyś mógł ocenić budowę jego ciała. Z pewnością każdy psi fan ma mnóstwo zdjęć swojego pupila w telefonie. To doskonały sposób, aby precyzyjnie dopasować akcesoria do potrzeb pupila. Ponadto taki dialog może być dobrym początkiem do dalszej rozmowy i budowania relacji z klientem, co jest kluczowe w skutecznej obsłudze. 

Redakcja Magazynu PetInsider
Redakcja Magazynu PetInsider

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *