Redakcja
św. Franciszka z Asyżu 69/2, Łódź, 93-479,
petinsider@elite-expo.pl
Tel.: +48 796 869 475
Zapytaj o stoisko
info@elite-expo.pl
Tel.: +48 796 869 475
Wróć

Trendy 2025 – co będzie ważne dla klientów?

Branża zoologiczna w 2025 roku to połączenie kontynuacji dobrze znanych trendów z zupełnie nowymi wyzwaniami i możliwościami. Klienci coraz częściej poszukują produktów premium, które nie tylko spełniają potrzeby ich pupili, ale także wpisują się w idee ekologii i zrównoważonego rozwoju. Coraz większą rolę zaczynają odgrywać również zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja, która zmienia podejście do sprzedaży, marketingu, a nawet monitorowania zdrowia zwierząt. W artykule przedstawiamy, co czeka rynek w nadchodzących miesiącach i jak firmy mogą wykorzystać te zmiany na swoją korzyść.

Reklama

Z artykułu dowiesz się:

  • czym będziemy karmić psy i koty w 2025 roku,
  • jakie trendy w zrównoważonym rozwoju i technologii wpłyną na branżę zoologiczną,
  • jakie zmiany czekają rynek zoologiczny w Europie i na świecie.

Czym będziemy karmić psy i koty w 2025?

Analizując kierunki zmian w sektorze karm dla zwierząt domowych, warto przyjrzeć się trendom z dietetyki ludzkiej, które dość płynnie przekładają się na branżę pet food. Innova Market Insights i Euromonitor International opublikowały najważniejsze trendy żywieniowe dla ludzi, dzięki którym możemy się spodziewać, że opiekunowie będą stawiać na jakość. To kontynuacja trendów z poprzednich lat idąca w parze ze wzrostem świadomości opiekunów. Większość klientów będzie stawiać na świeżość, korzyści zdrowotne, zawartość składników odżywczych oraz bezpieczeństwo żywności dla siebie i swoich pupili. Szczególną popularnością będą cieszyły się zatem karmy klasy premium. Co jeszcze?

▪      Probiotyki i zdrowie jelit. Deklaracje dotyczące zdrowia jelit to znaczący czynnik napędzający zakupy w aptekach i sklepach z suplementami. Segment przekąsek z probiotykami dla ludzi odnotował wzrost o 24%. Nie inaczej jest i będzie w przypadku produktów dla psów i kotów. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego jest priorytetem dla ok. 34% właścicieli czworonogów.

▪      Karmy wegetariańskie i wegańskie. Żywność pochodzenia roślinnego to nic nowego wśród artykułów spożywczych dla ludzi. Produkty te mają przed sobą przyszłość i będą rozwijały się tak, by spełnić oczekiwania niezdecydowanych klientów związane m.in. z konsystencją czy smakiem. W branży pet food w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano widoczny wzrost w kategorii produktów bazujących na białku roślinnym, a według opinii ekspertów opiekunowie są skłonni zapłacić nawet 10–20% więcej za wegetariańskie produkty dla zwierząt, które zapewniają taki sam poziom odżywiania jak tradycyjne karmy na bazie składników pochodzenia zwierzęcego*. W 2025 roku można spodziewać się kolejnych nowości w tym sektorze, choć zdecydowanie potrzebujemy więcej badań nad wpływem tego rodzaju diety na zwierzęta domowe.

▪      Mięso hodowane w laboratorium. Jesteśmy coraz bliżej możliwej rewolucji! Czeski start-up biotechnologiczny zarejestrował swoje „hodowane komórki pochodzenia ssaków” jako składnik paszy. Firma ogłosiła, że do 2025 roku zamierza zwiększyć swoje zdolności produkcyjne do 500 kg dziennie, co może uczynić ją największym na świecie producentem „laboratoryjnego mięsa”**.

box trend 2025 1080 1

Zrównoważony rozwój – hasło czy filozofia życia?

Inflacja osłabiła zrównoważony rozwój, ale deklaracje związane ze środowiskiem nadal plasują się wśród trendów na 2025 roku. Według badania przeprowadzonego przez Amcor 69% europejskich opiekunów zwierząt domowych stwierdziło, że zrównoważony charakter opakowań jest kluczowym czynnikiem przy wyborze karmy dla zwierząt.

AI w branży zoologicznej

Sztuczna inteligencja (AI) to nowe możliwości, które nauczymy się wykorzystywać. Nowe narzędzia (jak chatboty) pomogą w dobieraniu trafniejszych rekomendacji produktów dla klientów. AI sprawdzi się również w ulepszeniu akcji promocyjnych oraz do śledzenia trendów. Finalnie sztuczna inteligencja znajdzie coraz więcej zastosowań w monitorowaniu zdrowia i aktywności zwierząt, a także zapewni rozrywkę ich opiekunom.

Cascadia Capital Pet Industry Overview odnotowało spowolnienie w fuzjach i przejęciach w 2024 roku, ale według prognoz branża znów jest gotowa na takie transakcje dzięki lepszym warunkom rynkowym**.

Co jeszcze będzie się działo w Europie i na świecie?

Oczekuje się, że w 2025 roku rynek opieki nad zwierzętami w Europie Wschodniej będzie nadal rósł zarówno pod względem wielkości, jak i wartości.

  • Kocia siła. BI szacuje, że w 2025 roku 54% europejskiej populacji zwierząt domowych będą stanowiły koty (dla porównania w USA jest to 49%).
  • Suplementy. Dodatki wzbogacające dietę zwierząt i mające pozytywny wpływ na ich zdrowie będą cieszyły się dalszym zainteresowaniem opiekunów, a branża pet food będzie proponowała nowe rozwiązania.
  • Marki własne. Marki własne mają silną pozycję na europejskim rynku karm dla zwierząt domowych, zbliżając się do udziałów na poziomie 30%, a nawet wyższym. W części krajów europejskich można spodziewać się dalszego umacnianie marek własnych.
  • Korzyści płynące z innowacji w opiece zdrowotnej. Opiekunowie są gotowi do wydatków związanych z szeroko pojętą opieką zdrowotną, co daje szansę na rozwój m.in. weterynaryjnej branży farmakologicznej. Szacuje się, że do 2030 roku wartość rynku farmaceutyków dla zwierząt domowych na świecie przekroczy 22 mld EUR.
  • Ochrona przed pasożytami. Globalny rynek produktów pasożytobójczych może wzrosnąć w 2025 roku do ponad 6,5 mld EUR.
  • Ogromny potencjał diagnostyczny. Prognozy wskazują, że wydłużenie oczekiwanej długości życia zwierząt domowych zwiększy wykorzystanie oraz przyspieszy rozwój diagnostyki weterynaryjnej. Wzrost liczby badań prawdopodobnie przełoży się również na zwiększone wykorzystanie leków dla zwierząt domowych.

Podsumowując, czeka nas dalszy rozwój dobrze znanej humanizacji zwierząt oraz personalizacji produktów dla psów i kotów. Wydaje się, że opiekunowie będą coraz bardziej świadomi potrzeb żywieniowych swoich zwierząt, a dodatkowo będą zwracać uwagę na zrównoważone opakowania i profilaktykę.

Źródło:

* https://globalpetindustry.com/news/growing-demand-for-vegetarian-pet-food-in-india-encourages-new-options/.

** https://globalpetindustry.com/news/bene-meat-bags-government-innovation-award-amid-cultivated-meat-production-increase-in-2025/.

lek. wet. Agnieszka Górecka
lek. wet. Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Certyfikowana masażystka psów i kotów. Ukończyła liczne kursy dotyczące dietetyki zwierząt domowych prowadzone przez specjalistów z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *