Koty długowłose urzekają swoim wyglądem i stają się coraz częstszymi pupilami w polskich domach. W ofertach wielu marek pojawiają się zatem karmy przeznaczone specjalnie dla takich ras kotów. Zobacz, jak są skomponowane karmy dla kotów długowłosych i dlaczego warto mieć je w swoim sklepie.
Z artykułu dowiesz się:
- z jakimi problemami mierzą się opiekunowie kotów długowłosych;
- jakie składniki karmy poprawiają stan sierści;
- czym są kule włosowe i jak ograniczyć ich powstawanie.
Diagnoza problemu. Komu polecać karmy dla kotów długowłosych?
Opiekunowie kotów długowłosych, np. ragdolli, maine coonów czy kotów norweskich leśnych, mierzą się z trzema potencjalnymi problemami. Są nimi:
- Kule włosowe. Koty długowłose podczas codziennej pielęgnacji połykają całkiem sporo sierści. Połknięte włosy wędrują przez przewód pokarmowy czworonoga i zostają usunięte z kałem lub sporadycznymi wymiotami. Zdarza się jednak, że połknięte włosy łączą się i formują zbite struktury zmniejszające lub zamykające światło przewodu pokarmowego. Taka sytuacja jest niebezpieczna i wymaga interwencji lekarza weterynarii.
- Pogorszenie jakości okrywy włosowej. Wypadanie sierści i utrata jej połysku to sygnały, że konieczne jest zwrócenie większej uwagi na odżywianie zwierzęcia. Kiedy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilość składników odżywczych (np. aminokwasów i witamin), okrywa włosowa ulega osłabieniu.
- Wrażliwa i sucha skóra. Koty długowłose mogą mieć problemy nie tylko z samą sierścią, ale również ze stanem skóry. Może to być związane z niedoborem niektórych kwasów tłuszczowych, bez których skóra staje się łuszcząca i sucha.
Ciekawostka. Kot może spędzać od 25% do 30% swojego czasu na pielęgnacji.
Co zyskasz?
Mając świadomość, z jakimi trudnościami mierzą się opiekunowie kotów, możesz zaproponować im karmy, które rozwiążą ich problemy. Tym samym wykażesz się profesjonalizmem i ważną dla opiekuna troską o konkretne potrzeby jego zwierzęcia.
Jakich argumentów sprzedażowych użyć, polecając karmę dla kotów długowłosych?
Karmy dla kotów długowłosych mogą ograniczyć wymienione wcześniej problemy. Nie ma bowiem mowy o pięknej kociej sierści, jeśli codzienne menu zwierzaka nie jest odpowiednio zbilansowane.
- Włókno pokarmowe. Karmy dla kotów długowłosych zawierają odpowiednie ilości włókna pokarmowego (niestrawnej frakcji węglowodanów nazywanej także błonnikiem), które pomaga usunąć połknięte włosy z układu pokarmowego. Źródłem włókna są np. otręby, cykoria, pulpa buraczana czy babka płesznik.
- Wysokiej jakości białko. Karmy dla kotów z długą sierścią zawierają wyższe ilości białka niezbędnego do utrzymania pięknej szaty i zdrowych mięśni.
- Kwasy tłuszczowe omega-3. Wiele karm dla kotów długowłosych jest wzbogacona o olej z łososia lub kryla. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w tych olejach pomagają utrzymać gęstą i błyszczącą okrywę włosową, a także zdrową i elastyczną skórę.
Dlaczego warto mieć w swojej ofercie karmy dla kotów długowłosych?
Długowłose koty przykuwają wzrok i kradną serca. Są zatem coraz częstszymi pupilami w wielu domach. Osoby decydujące się na rasowego kota o długiej sierści będą zainteresowane produktami przeznaczonymi dla takich zwierząt. Oferując karmy dla kotów długowłosych, wychodzisz naprzeciw potrzebom klientów.
Pytania klientów
Czy każdy kot jest narażony na kule włosowe?
Tak, kule włosowe mogą powstać w przewodzie pokarmowym każdego kota. Ich formowanie się zależy jednak od wielu indywidualnych czynników. Przyjmuje się, że przeciętny kot wydala dziennie 30–70 mg włosów na 1 kg swojej masy ciała, ale w okresie linienia ilość ta zwiększa się nawet do 100 mg na 1 kg masy ciała kota.
Jak zapobiec powstawaniu kul włosowych?
Po pierwsze ważne jest regularne czesanie, zarówno kotów długowłosych, jak i krótkowłosych. Po drugie istotna jest dieta, która ułatwia pracę przewodu pokarmowego i usuwanie włosów.
Kiedy karma zacznie działać?
Już po ok. 4 tygodniach regularnego podawania odpowiedniej diety ilość włosów wydalanych z odchodami kota powinna się zwiększyć. Zmniejszy to ryzyko tworzenia kul włosowych. Pierwsze zmiany w wyglądzie sierści powinny być widoczne po 6–8 tygodniach.
Zapamiętaj!
Koty długowłose wymagają szczególnej opieki ze względu na problemy z kulami włosowymi, kondycją sierści i wrażliwą skórą. Oferując produkty dopasowane do ich specyficznych potrzeb, podkreślasz swoją wiedzę i troskę o dobrostan zwierząt.
Wysokiej jakości białko, włókno pokarmowe oraz kwasy tłuszczowe omega-3 to składniki, które powinny znaleźć się w karmach dla kotów długowłosych. Pomagają one w usuwaniu połkniętych włosów, poprawiają kondycję sierści oraz wspierają zdrowie skóry.
Oferując karmy dla kotów długowłosych, odpowiadasz na rosnące zapotrzebowanie wśród właścicieli tych zwierząt. To nie tylko szansa na zwiększenie sprzedaży, ale również budowanie lojalności klientów, którzy szukają najlepszych rozwiązań dla swoich pupili.
Dowiedz się, jak zbudować przewagę nad konkurencją dzięki obsłudze klienta.