Opiekunowie psów coraz chętniej sięgają po przysmaki, które pomagają im nawiązać dobrą relację z pupilem, a także wspierać jego zdrowie i urozmaicać menu. Tempo wzrostu tej kategorii produktów dla czworonogów jest imponujące. Według NielsenIQ w Stanach Zjednoczonych sprzedaż przysmaków dla psów wzrosła o około 20% w ciągu 52 tygodni kończących się 17 czerwca 2023 r.* Dowiedz się, jakie przysmaki warto oferować klientom i dlaczego.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są rodzaje przysmaków dla psów,
- kiedy polecać określone rodzaje smaczków,
- ile smakołyków może się znaleźć w diecie psa.
Dlaczego przysmaki?
Zanim zaoferujesz klientowi konkretne przysmaki, zastanów się, jaką rolę odgrywają one w życiu psa i jego opiekuna.
- Smakołyki to sposób na nawiązanie więzi ze zwierzętami. Według ankiety przeprowadzonej przez Packaged Facts w maju 2023 r. wśród amerykańskich właścicieli psów i kotów 73% respondentów zgłosiło, że używa smakołyków, aby „nawiązać więź i spędzić czas ze swoimi zwierzętami”.
- Sposób na dostarczenie składników funkcjonalnych i wsparcie zdrowia pupila. Inne badanie Packaged Facts w 2023 r. wykazało, że 43% amerykańskich właścicieli psów uważa, że przysmaki dla zwierząt domowych są ważne dla zdrowia ich podopiecznych. Dodatkowo 70% właścicieli zwierząt domowych stwierdziło, że jest skłonnych wydać więcej na smakołyki, które rozwiązują określone problemy zdrowotne.
- Przysmaki to ważny element procesu szkolenia. Stanowią one atrakcyjną nagrodę i ułatwiają nauczenie psa konkretnych zachowań. Badania wskazują, że nagradzane czworonogi szybciej uczą się nowych zadań, a przysmaki to jedna z najlepszych metod motywowania pupila.
Jakich dodatków funkcjonalnych szukają opiekunowie w przysmakach?
Coraz częściej przysmaki dla psów są nie tylko smaczne, ale i funkcjonalne. W ofercie swojego sklepu musisz mieć przysmaki, które wspierają:
- higienę jamy ustnej (kupowane przez 32% właścicieli psów w okresie od maja 2022 r. do maja 2023 r.),
- dobre samopoczucie pupila (kupowane przez 16% opiekunów),
- walkę z alergiami (kupowane przez 16% opiekunów),
- zdrowie układu pokarmowego (kupowane 15% właścicieli),
- zdrowie stawów (kupowane przez 15% osób),
- stan skóry i sierści (kupowane przez 13% opiekunów).
Zwróć uwagę, że dla dużej grupy klientów ważne jest, by przysmaki powstawały bez sztucznych składników i konserwantów, były bezzbożowe lub naturalne. Co ciekawe, wegetariańskie smaczki zajęły wysokie miejsce w rankingu przeprowadzonym wśród opiekunów. W swojej ofercie warto mieć zatem również np. liofilizowane owoce dla psów.
Postacie przysmaków dla psów
Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych postaci przysmaków dla psów. Popularne formy to np. suszone mięso oraz podroby, pieczone ciasteczka, smakołyki ekstrudowane, kiełbaski czy półmiękkie przysmaki do żucia. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.
Suszone mięso i podroby
Do tej grupy zaliczamy zarówno suszone filety, jak i krewetki, żwacze wołowe czy suszone żołądki i serca. Wiele marek oferuje również suszone łapki kurze, uszy królicze lub skóry, które pełnią funkcję gryzaków.
Zalety:
- wysoka wartość odżywcza,
- smakowitość,
- prosty skład.
Wadą niektórych produktów jest wykorzystanie substancji konserwujących. Takich substancji nie wymaga jednak np. proces liofilizacji. Oferuj produkty wysokiej jakości, które powstają bez potencjalnie szkodliwych dodatków.
Dla psich niejadków możesz polecać suszoną wątróbkę lub aromatyczne ryby.
Gryzaki
Gryzaki to produkty, które na długo zajmują psa. Ważne, by dopasować je prawidłowo do czworonoga (jego wielkości oraz wieku).
Zalety:
- zajmują psa przez długi czas,
- pomagają realizować naturalne potrzeby behawioralne psa,
- są dostępne w wielu wersjach.
Klientom zainteresowanym gryzakami wegetariańskimi lub opiekunom psich alergików możesz polecać patyki z drewna, np. kakaowca.
Treserki – małe przysmaki treningowe
Nagrody szczególnie przydatne są w czasie szkolenia oraz treningów. Aż 88% opiekunów deklaruje, że szkoli swojego psa (różnymi metodami)*. Na początkowym etapie pracy z pupilem przydają się smakołyki małych rozmiarów i o możliwie małej kaloryczności, gdyż są wykorzystywane bardzo często. Jeżeli Twój klient nie jest pewny, jak trenować z czworonogiem, zachęć go do pozytywnych metod pracy z psem (polegających na nagradzaniu) i poleć mu lokalne „psie szkoły”, gdzie poszerzy swoją wiedzę o zachowaniach i szkoleniu psów.
Zalety:
- nadają się jako nagroda podczas szkolenia i treningów sportowych,
- są wygodne do podania,
- nie rozpraszają psa.
Podczas szkolenia opiekun doceni przysmaki, które są smakowite dla psa, a jednocześnie nie brudzą rąk, nie pozostawiają plam w saszetce i się nie kruszą.
Pasty i pasztety
Wiele osób coraz chętniej korzysta z nagród w formie pasty lub pasztetu, które dostępne są w tubkach.
Zalety:
- łatwość podania,
- smakowitość,
- nie brudzą rąk.
Pasty i pasztety polecane są m.in. dla psów nadpobudliwych. Lizanie to bowiem dla czworonogów czynność relaksująca i pomagająca się uspokoić.
TOP produkty
Uniszki – kostka kolagenowa
Kostka kolagenowa wspomaga zdrowie zwierzaka, wzmacniając stawy, kości, skórę, sierść i pazury. Aminokwasy w niej zawarte wspierają układ trawienny i regulują pracę jelit. Kolagen wspomaga gojenie ran, regenerację po treningach i operacjach oraz prawidłową pracę mięśni, minimalizując ryzyko kontuzji.
4DOGS – masło orzechowe
Masło orzechowe 4DOGS to zdrowy przysmak dla psów, bogaty w białko, tłuszcze i witaminy. Oprócz pasty z orzechów ziemnych zawiera 5% proszku z poroża, źródła kolagenu i aminokwasów, a także skrobię ziemniaczaną i drożdże browarnicze, które wspierają odporność i zdrowie skóry.
Brit Functional Dog Snack Skin & Coat Krill
Funkcjonalny półmiękki przysmak urozmaicający dietę psa. Można podawać go jako nagrodę podczas ćwiczeń lub smakołyk podczas wspólnych chwil w domu. Dzięki połączeniu smakowitego kryla, siemienia lnianego oraz kolagenu z olejem z łososia smaczek ma funkcję wspierają stan skóry i sierści psa.
Calibra VD Dog Snack Gastrointestinal
Przysmaki weterynaryjne dla psów z problemami żołądkowo-jelitowymi. Z uwagi na swój skład i parametry, przysmaki są bezpieczne dla zwierząt będących na diecie weterynaryjnej Gastro (przy zaburzeniach układu pokarmowego), i Pancreas (przy zaburzeniach funkcji trzustki).
Chewllagen – kolagenowe przysmaki do żucia dla psa
Chewllagen to kolagenowe przysmaki dla psa, zawierające kolageny typu 1 i 3. Stymulują produkcję chrząstki, poprawiają zdrowie stawów, wspierają regenerację mięśni, korzystnie wpływają na jelita, sierść i skórę psa oraz są w pełni przyswajalne. Przekąski Chewllagen wspomagają zdrowie psa na wiele sposobów.
Nature’s Protection Superior Care White Dogs Grain Free Snacks Daily Oral Care with Insects Adult All breeds
Suplementowany przysmak z insektami dla wsparcia higieny jamy ustnej dorosłych psów wszystkich ras o jasnym umaszczeniu. Hypoalergiczne insekty jako źródło białka. Bezzbożowy, dla psów z wrażliwym układem pokarmowym. Wodorosty i polifosforan sodu redukują płytkę nazębną, kamień i nieprzyjemny zapach.
PetRepublic Jerky miękkie suszone paski z piersi kurczaka
Suszone kawałeczki o zawartości ponad 90% mięsa to przysmak dla psów wszystkich ras, idealny zarówno jako pyszny deser, jak i nagroda podczas treningów. Chrupiące paseczki są również doskonałym wyborem dla szczeniąt oraz starszych psów ze słabszymi zębami, zapewniając łatwo przyswajalną przekąskę.
Przysmaki dla psów wrażliwych
W asortymencie każdego sklepu zoologicznego powinny zaleźć się przysmaki dla psów z wrażliwym układem pokarmowy lub cierpiących z powodu niepożądanych reakcji na pokarm. Prawidłowe doradztwo w kwestii bezpiecznych produktów dla danego psa skutkuje zdobyciem zaufania klienta. Warto zatem wiedzieć, które przysmaki są monobiałkowe lub wegetariańskie. Z tej grupy produktów łatwo będzie wybrać smaczki niezawierające białka zwierzęcego wywołującego reakcje u psa klienta lub produkt z białkiem, którego pies jeszcze nie jadł (np. z owadów lub mięsa jelenia).
Doradzając opiekunom psów z delikatnym układem pokarmowym, warto wiedzieć, że pracę przewodu pokarmowego usprawniają takie dodatki jak:
- prebiotyki (FOS, MOS),
- probiotyki,
- tymianek,
- siemię lniane,
- ostropest.
Trendy w przysmakach dla psów
Według artykułów opublikowanych na stronie petfoodindustry.com przysmaki będą cieszyć się dalszym rosnącym zainteresowaniem opiekunów. Klienci będą poszukiwać w smakołykach dodatków funkcjonalnych i interesować się nowymi metodami produkcji. Na rynku pojawi się coraz większa ilość przysmaków suszonych powietrzem oraz liofilizowanych, które od maja 2022 r. do maja 2023 r. kupowało aż 24% właścicieli psów.
Klient pyta o przysmaki. Rozwiej jego wątpliwości
Ile przysmaków mogę podawać psu?
Przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii psa.
Jakie przysmaki wybrać dla psa z wrażliwym przewodem pokarmowym?
W diecie psa należy unikać składników, na które jest wrażliwy lub uczulony. Znając te składniki, wybierz produkt, który ich nie zawiera. Dobrym pomysłem będą przysmaki monobiałkowe, np. na bazie owadów lub mięsa, którego pies nigdy nie jadł. Najlepiej unikać sztucznych konserwantów i barwników.
Zapamiętaj!
- Przysmaki służą zarówno do nawiązywania więzi z psem, jak i do wspierania jego zdrowia oraz szkolenia.
- Przysmaki funkcjonalne zawierają prozdrowotne dodatki, np. zioła czy superfoods.
- Podczas szkolenia psa przydają się małe smakołyki o niewielkiej kaloryczności.
- Gryzaki oraz przysmaki w formie past mogą mieć funkcję relaksującą i wyciszającą psa.
autor: Izabela Misiak