Kawie domowe, znane także jako świnki morskie, są popularnymi zwierzętami domowymi cenionymi za towarzyski charakter i uroczy wygląd. Wielu opiekunów tych uroczych gryzoni, podejmując decyzję o zakupie lub adopcji, często nie zdaje sobie sprawy z wymagań dotyczących ich właściwego żywienia. Zrozumienie potrzeb tych zwierząt jest kluczowe dla zapewnienia im zdrowia i dobrostanu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas pomagania klientom w wyborze odpowiedniego pokarmu dla kawii domowej.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są podstawowe potrzeby kawii domowej,
- co powinna jeść kawia domowa,
- czego nie podawać świnkom morskim.
Kawie domowe – podstawowe informacje
Świnki morskie to dość krępe i krótkonogie gryzonie.
- Wielkość: długość od ok. 17 cm do 25 cm, wysokość ok. 13 cm.
- Waga: od 650 g do nawet ponad 1000 g.
- Temperatura ciała: 38,5–39,5°C.
- Preferowana temperatura otoczenia: 20–23°C.
- Długość życia: 5–8 lat.
Świnki morskie mają 20 zębów, w tym siekacze górne i dolne (do cięcia i rozdzierania), przedtrzonowce i trzonowe. Zęby świnki morskiej rosną nieprzerwanie przez całe życie i ścierają się podczas żucia jedzenia.
Ciekawostka
Świnki morskie prowadzą głównie dzienny tryb życia.
Dieta kawii domowej
Jak wybrać siano?
Podstawą diety kawii domowej jest mieszanka różnych gatunków siana dobrej jakości dostępna dla zwierzęcia w nieograniczonych ilościach. Na takim pokarmie świnki morskie ścierają zęby policzkowe (trzonowce i przedtrzonowe). Siano jest także źródłem błonnika wspierającego prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Co polecać? Siano to aż 80% dziennej diety kawii domowej. Możesz to podkreślać, oferując opiekunom droższe produkty wysokiej jakości. Sianko powinno mieć bogaty skład, by zapewnić kawii urozmaicone posiłki, a rośliny powinny pochodzić z czystych terenów.
Wskazówka!
Wysokiej jakości siano ma zielonkawy odcień i przyjemny aromat. Nie powinno być natomiast ciepłe w dotyku, bo może to świadczyć o początku fermentacji.
Karma gotowa dla kawii domowej
W menu kawii może znaleźć się gotowa, dobrej jakości karma, choć przy prawidłowo zbilansowanej diecie nie jest ona konieczna. Dobierając produkt dla świnki morskiej, zwróć uwagę, że powinien on zawierać minimum 10% włókna. Kawie domowe potrzebują również ok. 13% białka i 3% tłuszczu.
Co polecać? Możesz polecać wysokiej jakości granulaty, dzięki którym zwierzątko nie będzie wybierało jedynie ulubionych kąsków i zje kompletny posiłek, zapewniający mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Czym uzupełniać dietę kawii domowej?
Kolejnym elementem diety kawii są tzw. zielonki, czyli zielone części warzyw i ziół, a także rośliny z łąki i ogrodu. Do nich należą: natka pietruszki, natka marchewki, liście rzodkiewki, koperek, bazylia, mięta, liście poziomki, liście truskawki i trawa – oczywiście z łąk, a nie z trawnika przed domem. Można również samodzielnie wysiać te rośliny w doniczce, np. ziarna owsa, które szybko kiełkują. Należy podawać je świeże, umyte i zawsze osuszone. Mokre zielonki mogą w niektórych przypadkach spowodować wzdęcia lub biegunkę.
Co polecać? Swoim klientom możesz zaproponować suszone zioła, liście i pędy. Warto łączyć różne rodzaje roślin, takie jak ziele mniszka lekarskiego, babka lancetowata, babka szerokolistna, ziele skrzypu polnego, liście czarnej porzeczki, liście malin czy ziele jeżówki. Niektóre marki oferują również mieszanki suszonych kwiatów jadalnych lub suszone liście różnych roślin. W ich składzie mogą znaleźć się bławatek, płatki róż czy nagietek, a także liście truskawek, porzeczek lub malin. To zdrowy przysmak i świetny sposób na urozmaicenie diety kawii. Wybór gotowych mieszanek upraszcza życie opiekuna, który nie będzie musiał samodzielnie szukać i przygotowywać ziołowo-kwiatowego posiłku. Jest to szczególnie istotne w miastach, gdzie trudniej o naturalne składniki z ogrodu. W menu świnki morskiej mogą znaleźć się również gałązki dostępne w małych paczuszkach. To przysmak, który wspomaga ścieranie zębów (ale nie zastąpi siana) i zajmuje kawię na dłuższy czas.
Warzywa i owoce dla kawii domowej
Świnki morskie powinny jeść warzywa i owoce, ale w małej ilości. Warzywa powinny stanowić jedynie dodatek do diety kawii, wystarczy podać kilka grubych plastrów dziennie, najlepiej z 3–4 rodzajów warzyw, takich jak korzeń marchwi, papryka, korzeń pietruszki czy burak. Owoce, zarówno świeże, suszone, jak i liofilizowane, traktujemy jako smakołyki i podajemy co drugi, trzeci dzień, a nawet rzadziej ze względu na wysoką zawartość cukru. Podawane zwierzęciu produkty (np. zielonki) muszą być świeże, umyte i osuszone.
A co ze sklepu? Bezpieczne dla kawii warzywa i owoce są dostępne w wersji suszonej lub liofilizowanej. Gotowe produkty są bardzo wygodne – opiekun może po nie szybko sięgać, gdy chce nagrodzić pupila lub sprawić mu chwilę przyjemności.
Czego nie może jeść kawia domowa?
Świnki morskie nie mogą jeść wszystkich warzyw, owoców czy ziół. Jest wiele roślin (i nie tylko), które są szkodliwe dla gryzoni. Czego nie podawać kawii?
- Kolby, dropsy, sól do lizania czy wapienka dla gryzoni mogą zawierać składniki, których należy unikać w menu gryzonia (takie jak cukier, barwniki czy konserwanty).
- Kawii nie należy podawać suchego chleba.
- Dla kawii szkodliwych jest wiele roślin ogrodowych, np. aloes, azalia, begonia, bluszcz, bukszpan, difenbachia, hiacynt, hortensja, kalia, kasztanowiec czy konwalia.
- Szkodliwe są również m.in. liście i gałązki pomidora, fasola, kapusta, ciecierzyca, cebula, por, czosnek, awokado, rabarbar, winogrona, imbir czy ostra papryczka.
Ważne!
Kawie domowe za młodu przywiązują się do podawanych im pokarmów. Im starsze jest zwierzę, tym trudniej przekonać je do akceptacji nowych produktów.
Niedobory pokarmowe u kawii domowej
U kawii domowych stosunkowo często rozpoznawane są niedobory witaminy C. Ma to swoje konsekwencje w postaci:
- słabej mineralizacji zębów,
- zażółcenia szkliwa zębów siecznych,
- spadku wytrzymałość więzadeł.
Naturalnym źródłem dużych ilości witaminy C są np. dzika róża, aronia, kwiat hibiskusa czy chociażby żółta papryka. Witamina C dodawana do wody łatwo ulega rozpadowi, a dodatkowo zmienia smak wody, co może powodować, że zwierzę przestanie pić. Nadmiar witaminy C również jest szkodliwy, dlatego o jej suplementacji i dawce każdorazowo powinien decydować lekarz weterynarii.
Zapamiętaj:
- Świnka morska potrzebuje stałego dostępu do siana. Opiekunom można polecać również suszone zioła, liście i kwiaty.
- W miseczce kawii codziennie może znaleźć się porcja warzyw w postaci „sałatki” z różnych produktów.
- Owoce podajemy co kilka dni.
- Unikać należy ziaren, kolb, dropsów czy pokarmów dla ludzi.
- Kawie domowe piją dość sporo, dlatego powinny mieć zapewniony stały dostęp do świeżej i czystej wody.
autor: lek. wet. Szymon Najdora